آموزش نصب ریل کیت سرور

ریل کیت سرور چیست؟

رک سرور تجهیزاتی هستند که در داخل رک و در کنار تجهیزاتی دیگر مانند سرور، سوئیچ شبکه، پچ پنل، کابل شبکه، تجهیزات مخابراتی و … قرار داده می‌شود.
برای نصب اینگونه تجهیزات در داخل رک لازم است که از ریل کیت استفاده شود. به عبارت دیگر یکی از اجزای ضروری سرور (ریل کیت) است به این علت که وظیفه نگهداشتن سرور را در داخل رک برعهده دارد. البته تمام تجهیزات بر روی ریل کیت نصب نمی‌شوند برای مثال تجهیزات کوچک که دارای وزن کمی هستند نیازی به نصب بر روی ریل کیت ندارند. اما لازم است که تجهیزات سنگین بر روی ریل کیت نصب شده و به سرور متصل گردد.البته لازم به ذکر است که ریل کیت ها دارای انواع مختلفی هستند و هر کدام از آن‌ها برای سرور و رک خاصی طراحی شده‌اند و همچنین از آنجایی که ریل کیت ها دارای قیمت بالایی هستند در هنگام خریداری ریل کیت توجه داشته باشید کدام  نوع از ریل ‌کیت برای سیستم شما مناسب‌تر خواهد بود.

 

وظیفه ریل کیت چیست؟

میدانید که ریل کیت سرور یکی از جزء های اصلی رک است که وظیفه ی  آن اتصال و حفاظت سرور در داخل رک شبکه است. کابل UPS و پچ و سرور و همچنین اجزای دیگر شبکه می باشند که درون محفظه فلزی کابل به نام رک قرار می گیرند.تجهیزاتی که در شبکه کوچک تر و سبک‌تر هستند بدون نیاز به ریل کیت داخل رک قرار می گیرند. اما تجهیزات سنگین مثل سرور برای قرار گرفتن داخل رک به ریل کیت احتیاج  دارند. ریل کیت ها دارای انواع مختلفی می باشند که هر یک از آن‌ها مناسب یک سرور و رک است.به دلیل این تفاوت‌ها در هنگام انتخاب و خرید تجهیزات شبکه باید به مدل، نوع رک، سرور و نوع سوراخ های رک بسیار توجه کنید.
ریل کیت از دو قطعه به تشکیل شده است. قطعه اول به شکل ثابت به پایه های رک وصل است و قطعه دوم نیز به بدنه سرور متصل می شود.با استفاده از از قطعه های داخلی سرور به داخل قطعه های خارجی ریل هدایت می شوند و ویژگی جابه جایی کشویی برای سرور در رک را فراهم می کند.

 

معرفی انواع ریل کیت

  • ثابت: به صورت ثابت و بدون جابه‌جایی داخل رک نصب می‌شوداما جهت سرویس و تعمیر نیاز به جدا شدن از رک دارند این نوع از ریل کیت ها که به اسم ریل استاتیک نیز شناخته می شوند تطابق بیشتری با انواع سرورها دارند و دارای قیمت پایین‌تری نسبت به ریل کیت‌های کشویی هستند.
  • کشویی: به صورت متحرک و قابل جا به جایی داخل رک نصب می‌شوند و این قابلیت را دارند که آن‌ها را در صورت نیاز به شکل کشویی از قفسه رک بیرون آورد و نیازی به جدا کردن کامل آن وجود ندارد این مدل ریل کیت به علت محبوبیت در خرید قیمت بالاتر و فروش بیشتری نسبت به ریل کیت ثابت دارد .

 

آموزش کامل نصب ریل کیت

قبل از شروع نصب ابتدا باید ابزار مناسب مانند مجموعه ریل کیت‌های چپ و راست، سینی سرور و پیچ گوشتی را حاضر کنید سپس مراحل نصب را شروع کنید.

  1. مرحله ی اول: در قدم اول مجموعه ریل‌ها را جدا کنید و ریل داخلی را به سمت بیرون بکشید، توجه کنید نحوه کشیدن به بیرون باید به شکلی باشد که ریل داخلی به طور کامل بیرون کشیده شود. در ادامه باید زبان‌های آزاد کننده را به سمتی که در تصویر زیر مشخص شده است بکشید و نگه دارید. مرحله سوم مربوط به خروج ریل کشویی داخلی از ریل نصب بیرونی است. تمام این مراحل را مطابق تصویر زیر بر روی ریل دیگر هم انجام دهید.
  2. مرحله ی دوم: ریل‌های کشویی را در سینی سرور نصب کنید. این نکته را در نظر داشته باشید که شیارهای ریل با پین‌های کناری باید هم تراز باشند. در ادامه نصب ریل کیت سرور باید آن را به آرامی تمام به سمت عقب سینی هول دهید تا در جایی که مناسب خود می‌باشد قرارگرفته و قفل شود. مراحلی که در این بخش از محتوا انجام دادید را مانند قسمت اول مطابق با تصویر بر روی ریل دیگر هم اعمال کنید.

شما کاربران گرامی میتوانید برای دریافت مشاوره دقیق‌تر، درباره انتخاب بهترین تجهیزات تستر کابل و آنالیزر شبکه و شناخت بیشتر انواع کابل شبکه با کارشناسان شرکت تجهیزات شبکه در تماس باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا