اهمیت راه اندازی Network Monitoring

مانیتورینگ شبکه چیست؟

مانیتورینگ شبکه به فرآیند نظارت مداوم یک شبکه کامپیوتری برای مشکلاتی مانند ترافیک کند یا خرابی قطعات گفته می شود.

سیستم‌های مانیتورینگ وظیفه کنترل فناوری مورد استفاده توسط یک شرکت (سخت‌افزار، شبکه‌ها و ارتباطات، سیستم‌های عامل یا برنامه‌های کاربردی و غیره) را به منظور تجزیه و تحلیل عملکرد و عملکرد آنها بر عهده دارند. علاوه بر این، هر شبکه به شناسایی و هشدار درباره خطاهای احتمالی، حتی قبل از وقوع آنها نیاز دارد.

از آنجایی که نظارت و ارزیابی (M&E) یکی از مهم ترین بخش های هر برنامه ای است که نقش مهمی در ارزیابی پروژه ایفا می کند. هدف اصلی بهره وری از Network Monitoring  موجب بهبود خروجی ها، نتایج دارد همچنین با ارائه اطلاعات دقیق در مورد پروژه های ارزیابی شده تأثیر مثبتی در بهبود عملکرد شبکه دارد.

اگر شما هم برای پشتیبانی و نگهداری شبکه کامپیتوری بیزنس خود هستید و به دنبال بهترین ابزار برای مانیتورینگ شبکه می گردید در این مقاله همراه ما باشید تا اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب نمایید.

 

اهمیت مانیتورینگ شبکه

امروزه مسئله مانیتورینگ شبکه موردتوجه بسیاری قرار گرفته است ،چرا که بروز برخی از مشکلات باعث متوقف شدن برنامه ها و عملیات زیادی می گردد .

شبکه ها بستری پویا دارند و مدام در حال بروزرسانی و آپدیت شدن می باشند، به اینصورت که ممکن است در هر آپدیت فناوری های جدیدی به هر نسخه آن اضافه  گردد وبر عملکرد شبکه تاثیرات پیش  بینی شده و پیش بینی نشده ای بگذارد،از این رو مانیتورینگ شبکه میتواند کمک زیادی در پیشبینی اختلالات یا حل آن نماید.

مانیتورینگ شبکه به کاربران کمک می کند محل دقیق مشکل شبکه را مشخص کنند یا اگر مشکل از سمت شبکه نبود به راحتی بتوانند آن را ثابت کرده و وقت خود را در عیب یا بی در شبکه هدر ندهند ، این نظارت و مانیتورینگ مستمر می تواند به افراد کمک کند تا مشکلات احتمالی را قبل از وقوع آنها مورد شناسایی قرار دهند. این بدین معنی است که متخصصین شبکه می توانند به طور فعال مشکلات ایجاد شده را قبل از اینکه مشکلات بزرگتری به همراه آورد یا برای  سایر کاربران اختلال ایجاد کند با سرعت و اشراف بیشتری حل وفصل نمایند.

 

مزایای Network Monitoring چیست؟

6 مزایای کلیدی Network Monitoring که باعث استقبال کاربران زیادی برای استفاده از این دد شده است عبارتند از:

 • ارائه اطلاعات دقیق، واضح و مختصر در مورد آنچه رخ میدهد :

زیرا در هنگام انجام هر پروژه ای، داشتن اطلاعات کافی و شفاف اهمیت بسیاری دارد.

هنگام انجام هر پروژه ای، توجه به وضوح داده ها بسیار اهمیت دارد، زیرا در انجام هر پروژه ای ، ممکن است به تعداد زیادی اطلاعات و نتایجی دست پیدا کنید که اگر از مانیتورینگ شبکه استفاده نمیکردید زمان طولانی راصزف می کردید که به این اطلاعات دست پیدا کنید.

 • نظارت بر دیتاهای ورودی :

با بهره وری از مانیتورینگ و نظارت، می توانید متوجه شوید که آیا در حال سود بردن هستید یا اینکه منابعی را هدر می دهید که ممکن است نتایج مثبتی به همراه نداشته باشد، همچنین می توانید بررسی کنید که آیا منابعی وجود دارد که باید برای اطمینان از موفقیت شما به پروژه اضافه شوند.

 • ارزیابی ریسک و پاداش :

مانیتورینگ شبکه به شما کمک می کند تا خطری را که ممکن است در مقابل سود یا پاداش با آن مواجه شوید  را شناسایی و سپس بررسی کنید.

 • ارزیابی احتمالات جدید :

ابزارهای مانیتورینگ داده هایی به شما ارائه میدهندکه راحتتر به شناسایی نقاط ضعف شبکه و عمکردها بپردازید ؛همچنین در شناسایی فرصت هایی که ممکن است پیش بیاید نیز میتواند بسیار موثر باشد.

 • گزارش پیشرفت کلی :

گزارش پیشرفت می تواند منجر به ایجاد بودجه بیشتر برای توسعه پروژه ها شود. همچنین می‌تواند شما را از هدر دادن منابع در پروژه‌های بی‌فایده که ممکن است نتیجه ندهند، باز دارد.

 • نوآوری ، تنوع در کشف ایده  :

هر چه اطلاعات  بدست آمده بیشتر باشد، شبکه عملکرد بهتری خواهد داشت و همچنین هر یک از اعضای تیم با توجه به اطلاعات بدست آمده می توانند دیدگاههای مختلفی در مورد چگونگی انجام یک پروژه یا برنامه ارائه دهند.تنوع افکار و کاوش در راه‌های جدید از مزایای مانیتورینگ شبکه می باشد که موجب افزایش بازخورد شبکه نیز میگردد.

 

ابزار های مانیتورینگ و مدیریت شبکه شبکه

همانگونه که در بالا به میدانیم که بخش مهمی از زیرساخت هر سارمان یا شرکتی، شبکه داخلی آن است،که ممکن است در صورت بروز اختلال ضرر و خسارات جبران ناپذیری را بوجود آورد، برخی از این خسارات حتی ممکن است قابل جبران نباشند، لذا استفاده از ابزار مانیتورینگ شبکه از اهمیت فوق العاده بالایی برخوردار می باشد، تا مدیریت مناسب و صحیح تری بر روی شبکه و زیرساختهای آن  انجام گیرد.

دو نکته مهم برای انتخاب بهترین ابزار مانیتورینگ شبکه عبارتند از:

 1. بررسی اندازه شبکه: تعداد و ساختار ابزارهای مانیتورینگ شبکه با توجه به اندازه و نیاز هر شبکه متفاوت می باشد.
 2. آماده سازی زیرساخت: یکی دیگر از مواردی که در انتخاب ابزار مانیتورینگ لازم است مورد توجه قرار بگیرد،این است که شبکه مورد نظر باید با استاندارهای مربوط به مانیتورینگ طراحی و پیکربندی شده باشد.

ابزارهای مانیتورینگ که به عنوان راه حل های مشاهده پذیری نیز شناخته می شوند، اغلب به منظور ردیابی وضعیت برنامه های کاربردی فناوری اطلاعات، شبکه ها، زیرساخت ها، وب سایت ها و موارد دیگر طراحی و مورد استفاده قرار میگیرد.

بهترین ابزارهای مانیتورینگ شبکه

فهرست بهترین ابزارهای مدیریت و مانیتورینگ شبکه به شرح زیر میباشد:

 • مانیتورینگ شبکه SolarWinds
 • نظارت بر عملکرد شبکه Datadog
 • ManageEngine OpManager
 • Progress WhatsUp Gold
 • Site24×7 Network Monitoring
 • Paessler PRTG Network Monitor
 • Nagios Core
 • Zabbix
 • Icinga
 • Spiceworks Connectivity Dashboard

بطور کلی بهترین ابزارهای مانیتورینگ با سرعت بیشتری مشکلات موجود در منابع را شناسایی کرده و هشدار یا پاسخ مناسبی را برای حل مسائل حیاتی ارائه میدهند. لازم به ذکر است که از میان بهترین و رایج ترین ابزارها و نرم افزارهای مدیریت و مانیتورینگ شبکه که دربالا معرفی نمودیم دو ابزار SolarWinds NMP و Zabbix جزء محبوب ترین معروف ترین ابزارها شناخته شده اند.

راه اندازی مانیتورینگ شبکه

همانگونه که در بالا به آن اشاره شد، میدانیم که یکی از مزایای اصلی استفاده از Network Monitoring این است که تیم های فناوری اطلاعات می توانند به سرعت علت اصلی مشکلات شبکه یک سازمان را کشف و حل کنند. زمان بحرانی وجود آمده در شبکه از زمانی که یک مشکل رخ می دهد تا زمانی که به سازمان اطلاع داده شود که یک مشکل رخ داده است ادامه می یابد. استفاده از ابزارهای مانیتورینگ شبکه می تواند با هندل کردن شرایط این زمان را کاهش دهد تا بتوان سودآوری سازمان را افزایش داد.

عوامل موثر در راه اندازی مانیتورینگ شبکه

 • وسعت عملیات و شبکه
 • پیکربندی عناصر تشکیل دهنده شبکه
 • میزان بودجه
 • اندازه تیم مدیریت شبکه

توصیه متخصصین پیشرو شبکه این است که درصورتی که قصد راه اندازی شرایطی امن و مطمعن برای مدیریت ونظارت شبکه را دارید قبل از اجرا حتما با افراد متخصص و حرفه ای که تجربه بالایی در ایند زمینه دارند مشورت نمایید.

روشهای اقدام به راه اندازی مانیتورینگ شبکه

 • خرید از فروشگاه های اینترنتی مرتبط و معتبر
 • خرید حضوری و تلفنی از فروشگاه های فیزیکی بازار

 

آموزش مانیتورینگ شبکه

چنانچه قصد دارید مدیریت شبکه سازمان یا شرکت خودرا برعهده بگیرید یا از طریق این روش به درآمد زایی برسید تیم متخصص پیشروشبکه پایا میتواند با ارائه آموزشهای لازم در این زمینه به شما کمک نماید.لازم به ذکر است که شرایط اولیه برای ثبت نام در این زمینه داشتن اطلاعات و مهارت کافی در راه اندازی شبکه و شناخت انواع و اجزای شبکه های کامپیوتری می باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا