Voip-چیست-و-چگونه-کار-میکند؟

Voip چیست و چگونه کار میکند؟

اخیراً سر و صدای زیادی در مورد سیستم VoIP وجود داشته است. که نباید باعث تعجب بزرگی شود.  بی شک یکی از بزرگترین اتفاقی ک صنعت مخابرات رخ داده است VoIP می باشد، این تکنولوژی اخیرا سرو صدای زیادی در بین افراد صاحب مشاغل مختلف کرده و طرفدارن و علاقمندان زیادی را بخود جلب نموده است. بنابراین اگر در کسب و کار خود سیستم VoIP استفاده میکنید،بهتر است بدانید  این تکنولوژی می تواند یک تغییر قابل توجهی برای تجارت شما به ارمغان بیاورد.

هنگامی که دنیای VoIP را بشناسید، تعجب خواهید کرد که چگونه تا به حال در دنیای بدون آن زندگی کرده اید.

بیایید کمی بیشتر در مورد نمونه های VoIP و اینکه چگونه می توانید آن تماس های تلفنی VoIP را انجام دهید، بیاموزیم…

 

VoIP چیست؟

پروتکل صدا از طریق اینترنت یا Voice over internet protocol (VoIP) نوعی سیستم تلفنی است که به جای تلفن ثابت سنتی از اتصال اینترنتی برای برقراری و دریافت تماس استفاده می کند.

به عبارتی دیگرVoIP فناوری است که صدای شما را به سیگنال دیجیتال تبدیل می کند و به شما امکان می دهد مستقیماً از رایانه، تلفن VoIP یا سایر دستگاه های مبتنی بر داده تماس برقرار کنید. به زبان ساده تر این سرویس، تلفنی است که از طریق اینترنت ارائه می شود.

همه چیز در مورد voip

اکثر مردم VoIP را جایگزین شرکت تلفن محلی می دانند. اگر اتصال اینترنتی دارید، می توانید بدون نیاز به خدمات تلفن سنتی، محلی یا سیم های فیزیکی مسی با هر کسی تماس بگیرید. تنها چیزی که نیاز دارید اینترنت پرسرعت و ارائه دهنده خدمات VoIP برای رسیدگی به تماس ها است.

یک ارائه دهنده VoIP قابل اعتماد می تواند همه چیز را برای شما انجام دهد. تلفن IP خود را وصل کنید و کارتان تمام است. این تلفن های دیجیتال از اتصال اینترنت پرسرعت شما برای برقراری ارتباط استفاده می کنند.

VoIP تماس های تلفنی شما را به داده هایی تبدیل می کند که از طریق اینترنت ارسال می شوند. اگر سیگنال Wi-Fi قوی دارید، می‌توانید از کابل‌های اترنت استفاده کنید یا از آنها رد شوید. این کار را با هزینه بسیار کمتری نسبت به سیستم های تلفن قدیمی انجام می دهد. Voice over IP مزایای زیادی نسبت به خدمات تلفن سنتی دارد.

تفاوت بین تلفن های VoIP و تلفن ثابت چیست؟

تفاوت اصلی بین تلفن های VoIP و تلفن های ثابت این است که تلفن ثابت با سیم های مسی به یک مکان فیزیکی متصل می شود. از طرف دیگر، یک تلفن VoIP، تماس‌ها را از طریق اینترنت برقرار و دریافت می‌کند و به مکان خاصی محدود نمی‌شود.

تلفن های سنتی از خطوط آنالوگ برای انتقال سیگنال های صوتی استفاده می کنند. اگر می خواهید تماس برقرار کنید، باید سیم کشی اضافی نصب کنید.

امروزه بسیاری از مردم VoIP را به تلفن‌های ثابت سنتی ترجیح می‌دهند زیرا هزینه راه‌اندازی کمتری در بر دارد و می‌توانند با استفاده از اینترنت تماس برقرار کنند، که باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های طولانی مدت می‌شود.

مدت زمان زیادی است که ما از پروتکل صوتی روی اینترنت (معروف به VoIP) در حال استفاده هستیم(چیزی که بسیاری از ما هر روز از آن استفاده می کنیم) اما هنوز بطور کامل مورد توجه قرار نگرفته است.

لازم است بدانید هر بار که از رایانه یا ویندوز خود برای تماس با شخصی با استفاده از اینترنت استفاده می کنید، در حال استفاده از ویپ هستید. به عنوان مثال، اسکایپ یا فیس‌بوک و.. همگی جزء برنامه‌های VoIP هستند.

VoIP چگونه کار می کند؟

 1. تلفن شما به سوئیچ یا روتر شما در شبکه محلی (LAN) متصل می شود.
 2. وقتی شماره تلفنی را می گیرید، تلفن IP شما به ارائه دهنده خدمات VoIP شما می گوید که با طرف مقابل تماس بگیرد.
 3. سرویس VoIP شما تماس را برقرار می کند و بسته های داده را از تلفن IP شما مبادله می کند.
 4. تلفن VoIP شما این سیگنال های دیجیتال را دوباره به صدایی که می توانید بشنوید تبدیل می کند.
 5. پروتکل Voice over internet (VoIP) صدای شما را به یک فایل دیجیتال تبدیل می کند، آن را فشرده می کند و از طریق اینترنت ارسال می کند. ارائه دهنده خدمات VoIP (مثل ارائه دهنده خدمات اینترنتی شما) تماس را تنظیم می کند.

برای تماس های تلفنی، مکالمه با استفاده از بسته های داده کوچک رد و بدل می شود. اینترنت می تواند این بسته های داده را در کمتر از یک ثانیه به سراسر جهان ارسال کند. برای تلفن اینترنتی، این بسته ها بین تلفن شما و یک ارائه دهنده VoIP حرکت می کنند.

پروتکل صدا از طریق اینترنت به طور کامل شرکت تلفن را دور می زند. هر جا که اتصال اینترنت دارید، می توانید از VoIP استفاده کنید. این یک ارتقاء قابل توجه از یک سیستم تلفن آنالوگ است.

در گذشته برای استفاده از VoIP به تجهیزات گران قیمت و اختصاصی نیاز داشتید – اما این بیش از 20 سال پیش بود! امروزه VoIP بر اساس استانداردهای باز مانند پروتکل شروع جلسه (SIP) ساخته شده است. SIP قابلیت همکاری کامل بین تلفن های رومیزی مختلف، تلفن های کنفرانس و برنامه های VoIP را فراهم می کند.

نمونه هایی از سیستم های VoIP

در اینجا رایج ترین نمونه های برنامه های VoIP آورده شده است:

 • تماسهای هوایی Aircall
 • زویپر Zoiper
 • اسکایپ Skype
 • واتساپ WhatsApp
 • Google Hangouts
 • وایبر Viber
 • فیس بوک مسنجر Facebook Messenger
 • صدای گوگل Google Voice
 • و…

البته، بر اساس نیاز شما و نحوه استفاده از برنامه های VoIP خود، ممکن است لازم باشد یک سرویس پولی یا رایگان را انتخاب کنید. چهار مثال زیر به شما نشان می دهد که چگونه مشاغل از تلفن های VoIP در محل کار استفاده می کنند.

بخوانید: شرکت تجهیزات شبکه معتبر در تهران

مزایای استفاده از VoIP

از مزایای تلفن VoIP می توان به نصب آسان، شماره تلفن مجازی، یکپارچه سازی ساده از دیگرقابلیت های voip عبارتند از:

 • هزینه کمتر :

بسیاری از مصرف کنندگان و کسب و کارها با استفاده از این فناوری صرفه جویی قابل توجهی در هزینه های خود کرده اند بطوری که قبض تلفنشان بیش از 60 درصد کاهش یافته است.

 • کیفیت بالای صدا :

با استفاده از خدمات ویپ تفاوت قابل توجهی در کیفیت صدا در حین تماس وجود دارد، بنابراین دیگر صدا خفه یا مبهم نیست.

 • خدمات پیشرفته :

از دیگر ویژگی‌های ممتاز ی که VoIP که در برنامه های خدمات تلفن تجاری گنجانده می شوند، منشی یا دستیار خودکار، ضبط تماس و صف تماس استفاده میباشد. آنها اغلب

 • برقراری ارتباط با هر نقطه از کره زمین :

با استفاده از سرویس میتوانید از راه دور و بطور بین‌المللی تماس برقرار نمایید.همچنین میتوانید بصورت یک تیم کاری از راه دور، از خدمات تلفن خود در هر کجا که کار می کنید استفاده کنید.بطور مثال اگر از خانه کار می کنید نیازی به تنظیمات فنی نیست. خبر خوب این است که تلفن های رومیزی VoIP گران نیستند و حتی می توانید آنها را به صورت رایگان از ارائه دهنده خدمات VoIP خود دریافت کنید. به علاوه، ارائه دهندگان یک برنامه تلفن همراه را شامل می شوند که می توانید به جای استفاده از یک گوشی سنتی، روی دسکتاپ یا دستگاه تلفن همراه خود برای برقراری تماس استفاده کنید.

ویژگی های برتر سیستم تلفن VoIP

6 ویژگی VoIP که در دنیای امروز بدون آنها نمی توانید زندگی کنید عبارتند از:

1) دستیار خودکار

یکی از ویژگیهای VoIP سرویس منشی تلفنی است که به تماس ها پاسخ می دهد و تماس ها را به داخلی درست هدایت می کند. با استفاده از این سرویس شما می‌توانید از یک متصدی خودکار برای فوروارد تماس‌ها به پست صوتی خود یا جاهای دیگر خارج از ساعات کاری استفاده کنید.

2) برنامه های موبایل و دسکتاپ

اگر یک سیستم تلفن VoIP معتبر از شرکت پیشروشبکه خریداری کنید، یک برنامه نرم افزاری نیز دریافت می کنید که می توانید از آن برای پذیرش و برقراری تماس از رایانه رومیزی یا هر دستگاه تلفن همراه استفاده کنید.

بطور مثال میتوانید تیم خود را با فناوری VoIP برای کار از منزل مجهز کنید. این برنامه‌ها به شما امکان می‌دهند  که بدون تلفن رومیزی جداگانه تماس‌های تلفنی برقرار کنید، به تماس‌های کنفرانس بپیوندید، پیام‌های متنی مبادله کنید و…

3) کیفیت تماس HD

فناوری VoIP با افزایش کیفیت صدا  است بطوری که صدا در تماس های تلفنی دو برابر واضح تر از تماس های تلفنی استاندارد میباشد.همچنین برای صدای کامل تر، بسیاری از هدست ها و تلفن های VoIP قابلیت حذف نویز در مدت زمان طولانی حین تماس را ارائه می دهند.

4) ارتباطات یکپارچه

VoIP گردش کار تیم شما را از طریق مفهومی به نام ارتباطات یکپارچه (UC) ارتقا می دهد. پلت فرم ارتباطی شرکت شما کاملاً یکپارچه شده است و دیگر نیاز نیست برای این امر از چندین برنامه مختلف استفاده گردد.

با بهره وری از این فناوری کارمندان هر بیزنس به راحتی با یکدیگر و با مشتریان ارتباط برقرار میکنند. تیم موردنظر با برقراری ارتباط از طریق اشتراک‌گذاری ویدیو و صفحه، کار را سریع‌تر انجام می‌دهد. UC ارتباطات بلادرنگ را بصری را به خوبی سازماندهی می کند.

در اینجا برخی از عملکردهای کلیدی در یک پلتفرم UC آمده است:

 • پیام رسانی فوری
 • چت های تیمی
 • جلسات تصویری
 • اشتراک گذاری صفحه نمایش
 • کنفرانس تلفنی
 • اپلیکیشن های موبایل و دسکتاپ

5) امنیت بالای VoIP

داشتن امنیت VoIP برای صاحبان مشاغل ازاهمیت ویژه ای برخوردار است. تماس های تلفنی حاوی اطلاعات محرمانه مانند شماره کارت اعتباری و …لازم است تحت شرایط حفاظت شده و امن قرار گیرد.

لذا توصیه میشود برای حفظ امنیت تجارت خود از ارائه دهنده خدمات VoIP خود در مورد رمزگذاری تماس از شرکتهای مربوط به پشتیبانی شبکه و ارائه دهندگان سیستم VoIP مشورت بگیرید. فناوری‌های VoIP مانند TLS و SRTP داده‌های تماس را درهم می‌زنند و امکان شنود را تقریباً غیرممکن می‌کنند.

6) ضبط تماس

آیا تیم شما تماس ها را با دقت و دقت انجام می دهد؟با استفاده از این فناوری میتوانید از سیستم تلفن خود برای ضبط تماس های تلفنی بین مشتریان و کارکنان خود استفاده کنید.

مزیت ضبط تماس VoIP این است که برای همه طرفین قابل شناسایی نیست. همچنین بر خلاف سیستم های تلفن ثابت PBX، به سخت افزار اضافی نیز نیاز ندارد.

هزینه راه اندازی سیستم VoIP

VoIP با در نظر گرفتن تمام قابلیت های آن به طرز شگفت انگیزی ارزان است. صرفه جویی در هزینه در مقایسه با سیستم تلفن سنتی یا PBX داخلی بسیار چشمگیر است.

در حالی که اکثربرخی از افراد غیر متخصص VoIP را گران و پیچیده می دانند، حقیقت این است که این فناوری نسبتاً ساده و ارزان است. نیازی به سخت افزار یا فناوری گران قیمت زیادی نیست.

در اینجا چندین ویژگی وجود دارد که باید هنگام راه اندازی سیستم  ویپ، به آن توجه شود:

 • قابلیت اطمینان ثابت با حداقل زمان خرابی
 • سازگار با شبکه شما
 • پشتیبانی زنده 24/7 در دسترس است
 • مراکز داده متعدد و اضافی
 • تجربه فروش بدون فشار
 • خدمات حرفه ای اختیاری

امروزه فناوری VoIP امتیازات فوق العاده ای نسبت به خطوط ثابت آنالوگ دارد.یکی از امتیازات آن، صرفه جویی در هزینه ها برای راه اندازی و نگهداری خدمات مربوطه است.بطوری که وقتی از سرویس قدیمی به VoIP سوئیچ میکنید، متوجه خواهید شد که تا 65٪ در هزینه های مربوط به قبوض تلفن تجاری صرفه جویی شده است.

پاسخ به سوالات  متداول برخی از شما مشتریان و کاربران درباره سیستم VoIP:

 1. برای راه اندازی VoIP چه تجهیزات نیاز است؟

یک تلفن VoIP مبتنی بر سخت‌افزار دقیقاً شبیه «تلفن رومیزی» سنتی است که به آن عادت کرده‌اید، با این تفاوت که برای برقراری تماس به مودم اینترنت متصل می‌شود.

تلفن نرم افزاری VoIP یک تلفن مبتنی بر نرم افزار است که بر روی رایانه شما نصب می شود. شما از نرم افزار رایانه خود برای برقراری و دریافت تماس استفاده خواهید کرد.

می‌توانید از تلفن VoIP مبتنی بر نرم‌افزار از طریق بلندگوها و میکروفون رایانه‌تان استفاده کنید، یا می‌توانید تجهیزات هدستی را تهیه کنید که برای کار مؤثر با VoIP طراحی شده است. برخی از افراد متوجه می‌شوند که تجهیزات هدست کیفیت صدای بهتری را ارائه می‌دهد و در عین حال به شما امکان می‌دهد در رایانه خود هندزفری باشید.

 1. آیا VoIP قابل اعتماد است؟

در ابتدا کیفیت تماس در Voice over IP، ناسازگار بود. گاهی اوقات تماس‌ها قطع می‌شد و یا با تأخیر مواجه میشد. اما امروزه با افزایش پهنای باند اینترنت، کیفیت تماس VoIP به طور چشمگیری بهبود یافته است. تماس های VoIP در مقایسه با تلفن ثابت بسیار واضح می باشد. با این حال، این به ارائه دهنده خدمات اینترنت شما بستگی دارد.

آیا می‌دانستید که اگر در دسترس نباشید، می‌توانید از ارائه‌دهنده سانترال ابری خود تماس‌ها را به تلفن همراه خود فوروارد کنید؟ “این افزونگی یک راه عالی برای آنلاین ماندن در هنگام قطع برق است.”

 1. آیا می توان از شماره VoIP برای فکس استفاده کرد؟

بله! شرکت پیشرو شبکه به شما امکان ارسال و دریافت فکس نامحدود با استفاده از سیستم تلفن VoIP را می دهد.

درباره فکس کردن با VoIP در Nextiva بیشتر بخوانید.

 1. تلفن VoIP چیست؟

تلفن اصطلاحی است که به حوزه ای از فناوری مربوط به ارتباطات اشاره دارد. بنابراین، وقتی به تلفن VoIP اشاره می کنید، این اصطلاح دیگری برای تلفن های VoIP یا سیستم های تلفن VoIP است. تلفن VoIP به شما این امکان را می دهد که تماس ها، پیامک و جلسات ویدیویی را با استفاده از اتصال اینترنتی به جای خطوط تلفن سنتی مدیریت کنید.

 1. آیا VoIP می تواند جایگزین تلفن های همراه شود؟

بهترین راه برای استفاده از VoIP و تلفن همراه شما با هم است! اکثر ارائه دهندگان VoIP به شما امکان می دهند خط تلفن VoIP خود را از طریق یک برنامه  مخصوص تلفن همراه به دستگاه گوشی موبایل خود متصل کنید.

 1. آیا تماس های VoIP قابل ردیابی هستند؟

بله، تماس‌های VoIP قابل ردیابی هستند زیرا شماره تلفنی خواهید داشت که در یک ارائه‌دهنده خدمات VoIP ثبت شده است و تماس را می‌توان به آدرس IP شما ردیابی کرد.

 1. آیا VoIP با اینترنت من کار می کند؟

برای اینکه ببینید آیا VoIP روی اتصال اینترنتی فعلی شما کار می کند یا خیر، یک تست سرعت انجام دهید. شما به یک اتصال اینترنت پرسرعت با حداقل 100 کیلوبیت در ثانیه در هر خط نیاز دارید.

جهت سفارش تجهیزات مربوط به voip و  اطلاعات بیشتر درباره  نمایندگی محصولات سیسکو(cisco) در تهران بر روی لینک مربوطه کلیک نمایید.

زمان سوییچ به VoIP است!

امرزوه استفاده از سیستم به یک امر ضروری تبدیل شده است؛ چه بخواهید جلسات کاری را از طریق اینترنت برگزار کنید یا با مشتری تماس بگیرید،یا اگر تصمیم به ارسال ایمیل یا پیامک دارید، همه اینها با استفاده از VoIP به راحتترین شکل ممکن امکان پذیر است.با استفاده از VoIP، ما به دنیای یکپارچه تر و متصل تر نزدیک می شویم.

 به عصر جدید ارتباطات خوش آمدید! شرکت تجهیزات شبکه پیشرو شبکه پایا

 

مطالب مرتبط

کاربردهای اساسی تجهیزات پسیو شبکه و مخابرات

آشنایی با انواع تجهیزات اکتیو شبکه

اهمیت راه اندازی Network Monitoring

نمایندگی رسمی فلوک در ایران

تجهیزات تستر کابل و آنالیزر شبکه

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا