تجهیزات پسیو-پیشروشبکه

کاربردهای اساسی تجهیزات پسیو شبکه و مخابرات

معرفی انواع تجهیزات پسیو و کاربرد آن

عصری که در آن زندگی می کنیم عصر تبادل اطلاعات می باشد، از این رو برای فراهم کردن شرایط تبادل از فاصله یک متری تا هزاران کیلو متری از شبکه استفاده میشود ، هر شبکه متشکل شده است از تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری مختلف،افراد متخصص با راه اندازی شبکه های اکتیو و پسیو باید شرایط را طوری فراهم کنند که تبادل اطلاعات به امن ترین صورت ممکن بدون هیچ گونه افت کیفیتی صورت بگیرد. از آنجا که محصولات پسیو یکی از مهم ترین بخش های هر شبکه و انتقال داده ها می باشد بنابرین آشنایی بیشتر با این بخش از شبکه می تواند به کاربران کمک کند تا با اطلاعات بیشتر به شبکه ای قدرتمند وپر سرعت متصل شده و به تبادل اطلاعات بپردازند.

در این مقاله با ما همراه باشید تا با بررسی جامعی که تیم متخصص پیشرو شبکه نموده است اطلاعاتی درباره خرید محصولات پسیو شبکه و کیفیت و قیمت آن بدست آورید تا خرید مطمئن تری داشته باشید.

تجهیزات پسیو چیست؟

یکی از تجهیزاتی که برای راه اندازی شبکه بسیار پر تهمیت و ضروری می باشد، تجهیزات پسیو  می باشد ، در واقع پسیو خدماتی است که برای راه اندازی شبکه ارائه می گردد  از آنجایی که لغت پسیو به معنای غیر فعال می باشد پس کاملا مشخص است که  برای راه اندازی آن احتیاجی به اینترنت و خدمات برقی نمی باشد، یعنی برای راه اندازی این تجهیزات نیازی نیست که مراحل پیکربندی بر روی آن اجرا گردد  و انتقال داده روی آن هیچ تاثیری نخواهد گذاشت؛ اما این بدان معنی نیست که تجهیزات پسیو کاملا مجزا از تجهیزات پسیو می باشد،این دو نوع تجهیزات با هم کاملا در تعامل می باشند.بطوری که برای راه اندازی و پیکربندی تجهیزات مربوط به اکتیو در ابتدا باید خدمات و تجهیزات پسیو فراهم و آماده سازی گردد چرا که در صورت عدم تنظیم صحیح تجهیزات پسیو هیچگونه اطلاعاتی قادر به تبادل نخواهد بود.

به عبارت علمی تر می توان گفت تجهیزات پسیو Passive equipmentبه تجهیزاتی گفته می‌شود که انرژی موج صوتی یا فشاری تولید نمی‌کنند، از جمله مغناطیس‌سنج‌ها، گرانش سنج‌ها، فلورومترها و حسگرهای نوری نوعی از این تجهیزات هستند.

تفاوت تجهیزات پسیو با تجهیزات اکتیو(Pasive & Active)

تمام اجزای مورد استفاده در شبکه ها را می توان به عنوان فعال یا غیرفعال و خطی یا غیرخطی طبقه بندی کرد. بطور کلی شبکه به دو بخش اکتیو(فعال) و پسیو(غیرفعال) تقسیم شده است،تمامی دستگاهای مورد استفاده در شبکه مانند روتر ،مودم ،سوییج و.. مربوط به تجهیزات پسیو می باشند و سایر موارد دیگری که برای اجرا و راه اندازی یک شبکه نیاز است مانند سیگنالهای الکترونیکی جزء تجهیزات اکتیو می باشد.

برخی از خدمات پسیو شبکه :

 • کابل کشی شبکه شامل نصب داکت و ترانک و نود های شبکه
 • طراحی و راه اندازی شبکه های کامپیوتری ( LAN , MAN , WAN)
 • طراحی و راه اندازی ارتباطات بین شبکه ای راه دور (Wireless)
 • نصب و راه اندازی سوئیچ ها و روتر ها
 • راه اندازی تلفن سانترال و خطوط فیبر نوری
 • کابل کشی و ترانکینگ جهت شبکه ، برق , برق اضطراری و تلفن
 • راه اندازی اتاق سرور و نصب تجهیزات
 • نصب و آرایش انواع رک های دیواری و ایستاده
 • ارائه تجیهزات شبکه اعم از روتر ، سوئیچ ، فایروال ، سرور ، رکو خدمات اکتیو شبکه نیز شامل مواردی چون :
 • راه اندازی و پشتیبانی سرورهای مبتنی بر ویندوز و لینوکس
 • راه اندازی سرور و دامین ، فایل سرور، سرور پشتیبان، ایمیل داخلی
 • پیاده سازی پست الکترونیک سازمانی (Email)
 • پیاده سازی Virtualization جهت استفاده از منابع سخت افزار
 • راه اندازی سیستم مانیتورینگ و ترافیک شبکه
 • مجازی سازی و نرم افزار های كنترل پهنای باند اینترنت و شبكه طراحی و پیاده سازی بانكهای اطلاعاتی تحت شبكه (NAS-SAN)
 • ارائه راهکار های مجازی سازی VMware , Citrix

معرفی انواع تجهیزات پسیو شبکه

تجهیزات پسیو شامل تجهیزاتی مانند سوئیچ‌ها، روترهای بی‌سیم، گیرنده‌ها، فایروال‌ها، تجهیزات محل، تقویت‌کننده‌ها، تجهیزات HFC، سخت‌افزار شبکه، تجهیزات انرژی و سایر تجهیزات فعال مورد نیاز برای اجرای کارآمد و مطمئن یک شبکه می باشد.

شبکه های کامپیوتری دارای اجزا و تجهیزاتی هستند که هر کدام عملکرد خاصی دارند. به طور کلی تجهیزات شبکه به دو دسته Active و Passive تقسیم می شوند.

در ادامه به بررسی برخی از پرکاربردترین تجهیزات فعال(َActive) و غیرفعال(passive) می پردازیم.

تجهیزات اکتیو

گفته می‌شود که تجهیزات اکتیو(Active) برای تجهیزات، سیگنال‌های الکترونیکی را تولید، بازتولید، هدایت و هدایت می‌کنند. تجهیزات فعال سیگنال هایی را در شبکه تولید می کنند و سیگنال ها را در شبکه از طریق تجهیزات غیرفعال منتقل می کنند.

چند نمونه از تجهیزات Active در شبکه عبارتند از: سوئیچ شبکه، هاب، روتر، مودم، سرور، کارت شبکه، فایروال، تجهیزات IDS و IPS.

تجهیزات پسیو

تجهیزات پسیو(غیرفعال) به تجهیزاتی گفته می شود که توانایی تولید یا بازتولید سیگنال های الکترونیکی را ندارند و فقط سیگنال های دریافتی خود را از تجهیزات فعال به تجهیزات پسیو یا passiveمنتقل و ارسال می کنند.

تجهیزات پسیو شامل: انواع کابل و سوکت شبکه، پچ پنل، پریز دیواری، رک، تجهیزات و ابزاری مانند ابزار سوکت زن

 

پسیو کار شبکه چیست؟دستگاه شبکه پسیو چیست؟

شبکه پسیو دستگاهی است که هیچ گونه جداسازی فیزیکی بین پورت های شبکه خود ندارد. این بدان معنی است که اگر دستگاه برق قطع شود، ترافیک همچنان بین پورت های شبکه جریان دارد و لینک را حفظ می کند. این هم برای TAP های فیبر و هم برای TAP های شبکه با رابط های مسی 10/100M اعمال می شود.

همانگونه که در بالا به آن اشاره شد میدانیم که نقش اصلی تجهیزات پسیو در سرعت بخشیدن، کیفیت و پایداری شبکه می باشد اما تاثیری بر روی داده های شبکه بطور مستقیم ندارد.لذا توصیه اکید تیم پیشرو شبکه این است که در هنگام خرید حتما به کیفیت این تجهیزات توجه گردد.

تجهیزات پسیو

انواع تجهیزات پسیو passive

برخی از انواع تجهیزات پسیو عبارتند  از:

 • کابل فیبرنوری
 • کابل کواکسیال
 • آنتن وایرلس یا بی سیم
 • کابلهای Twisted pair
 • پچ پنل
 • رک شبکه

کابل های شبکه ( کابل مسی و فیبرنوری و…)

وظیفه اصلی کابل ها و تجهیزات شبکه کمک به اتصال آسان سیستم به شبکه است. بنابراین نقش مهمی در شبکه ایفا می کند، کابل ها اندازه های مختلفی دارند، برخی می توانند بزرگ و ضخیم و برخی کوچک باشند. برخی از کابل های بزرگ حفاظت بیشتری دارند، بنابراین در برابر نویز و ضد آب هستند، بنابراین می توانید از این کابل ها برای فضای باز استفاده کنید. از سوی دیگر، کابل های کوچک و ظریف برای مکان ها یا محیط های ایزوله طراحی شده اند که داده های حساسی را منتقل نمی کنند. معمولا کابل های مختلف با اندازه ها و کیفیت های مختلف وجود دارد، انواع مختلفی از اتصالات شبکه وجود دارد.

بسته به خواسته شما به جفت تابیده، کواکسیال، فیبر نوری، مستقیم و cat اشاره خواهیم کرد. ، در مورد کابل ها می توانید از ابزارهای خاصی مانند سوکت استفاده کنید. هرچه کیفیت تجهیزات غیرفعال بالاتر باشد، شبکه قابل اطمینان تر و سریعتر است. بنابراین استفاده از تجهیزات شبکه خوب می تواند منجر به صرفه جویی در هزینه ها نیز شود.

پچ کوردها

پچ کوردها کابل های کوچکی هستند که اغلب دستگاه هایی که فاصله مکانی کمی از هم دارند را به یکدیگر متصل می کنند. این نوع کابل دارای طولی کمتر از 5 متر می باشد، این کابل ها از دو نوع مسی و فیبری تشکیل شده اند و از این کابل ها می توان برای اتصال سوئیچ شبکه به سیستم یا روتر استفاده کرد.

داکت و ترانک

داکت و ترانک که بصورت محفظه ای شکل هستند که برای عبور انواع مختفی از کابلهای برقی  در شبکه مورد استفاده قرار می گیرند، تفاوتی که داکت و ترانک  بایکدیگر دارند این است که ترانک  دارای ابعاد بزرگ تری نسبت به داکت دارد از این رو می توان از آن برای جا دادن دسته کابل های بیشتری استفاده کرد. داکت ها نیز برای کابلاهایی که حجم  واندازه کمتری دارند انتخاب مناسبی هستند.

فیس پلیت

نوعی از سوکت های مورد استفاده در شبکه فیس پلیت ها هستند که بصورت یک صفحه پریز توکار میباشد که برای نصب کیستون ها و تلفن انتخای مناسبی می باشند. فیس پلیت یه دو صورت به یک پورت و دو پورت تقسیم می شود. این دستگاه ها در یک جعبه استاندارد نصب می شوند و می توانید با استفاده از برچسب اتصال (شماره پریز) را به شبکه متصل کنید. این دستگاه های شبکه  در عمق های مختلف ساخته می شوند و بر روی  انواع دیوار یا حتی داخل دیوار قابل نصب نصب می باشند.

رک

رک بخشی دیگر از شبکه می باشد که بصورت یک محفظه برایبرای سازمان دهی انواع تجهیزات شبکه و سرور، سوئیچ شبکه ، روتر ، پچ پنل ها و.. استفاده می گردد. رک ها به دو صورت دیواری و رک های ایستاده ساخته به بازار عرضه شده اند. رک ها علاوه بر نظم و سازماندهی که فراهم می سازد در صورت بروز مشکل عملیات عیب یابی را تسهیل می بخشد.

گره های شبکه توسط کابل شبکه به سوئیچ وصل می شوند. پچ پنل یکی از تجهیزات شبکه مهمی است که باید در هنگام کابل کشی به آن دقت کنید. پچ پنل ها از تعدادی پورت تشکیل شده اند که این پورت ها شماره گذاری شده اند و تمام کابل های شبکه به این پورت ها وصل می شوند.استفاده از پچ پنل ها باعث می شود که کابل ها به صورت منظم متصل شده و در نتیجه عیب یابی شبکه بسیار راحت تر و سریع تر خواهد بود.

پچ پنل

یکی از تجهیزات مهم شبکه پچ پنل ها می باشند، پچ پنل قطعه ای است که تمام تجهیزات شبکه مانند سوییچ ،روتر و … را به پورت های شماره گذاری شده ای که در خود جای داده است وصل می کند.

بطور کلی هر پچ پنل از تعدادی پورت تشکیل شده اند که این پورت ها دارای شماره گذاری می باشند که از این طریق تمام کابل های شبکه به این پورت ها وصل می شوند. patch panel علاوه برنظم بخشیدن به کابلها در پیدا کردن و رفع مشکلات پیش آمده  بسیار موثر است.لازم به ذکر است که اندازه این وسیله و همچنین تعداد پورتهای آن متفاوت است، تعداد معمول پورتهای پچ پنل بصورت 24 و یا 12 پورت و… می باشد.

 

دو ویژگی مشترک وجود دارد که همه اجزای الکترونیکی پسیو(غیرفعال) در آن مشترک هستند:

 • عدم تولید برق – قطعات الکترونیکی پسیو(غیرفعال) توان الکتریکی تولید نمی کنند. آنها فقط توان را تلف می کنند (در اجزای مقاومتی) یا توان استفاده نشده (در قطعات اکتیو) را ذخیره می کنند.
 • بدون منبع تغذیه – تمام قطعات الکترونیکی پسیو(غیرفعال) بدون منبع تغذیه کار می کنند. آنها فقط بر جریان قدرت تأثیر می گذارند و خروجی الکتریکی را نمی توان توسط برخی از منابع تغذیه خارجی تغییر داد.

لیست قیمت تجهیزات پسیو شبکه

شما کاربران گرامی ؛ برای دریافت لیست قیمت تجهیزات پسیو شبکه می توانید با گروه پشتیبانی پیشرو شبکه از طریق این لینک  ارتباط بگیرید.

 

درآخر اینکه…

اجزای پسیو سنگ بنای تمام الکترونیک هستند، هم از نظر طراحی فیزیکی و هم زبان مدل های مدار که رفتار الکتریکی را در سیستم های پیچیده تر توصیف می کنند. بسیاری از مدارهای مجتمع شامل قطعات الکترونیکی غیرفعال و بسیاری از بردهای مدار شامل برخی از اجزای غیرفعال گسسته هستند، آنها برای همه چیز از تبدیل نیرو گرفته تا پایداری نیرو، فیلتر کردن و پیکربندی مدارهای مجتمع مورد استفاده قرار می گیرند.

از آنجایی که همه بردهای مدار به طور اجتناب ناپذیری شامل برخی از قطعات الکترونیکی پسیو میباشند، طراحان و تکنیسین های شبکه باید بدانند که چگونه از این قطعات در بردهای مدار مدرن استفاده می شود و چگونه به بسته های قطعات استاندارد در نرم افزار ECAD خود دسترسی پیدا میکنند.

تیم متخصص و تکنیسین پیشرو با آماده سازی این مقاله سعی بر این دارد که بطور هرچند اجمالی اما شفاف به معرفی محصولات اکتیو و پسیو جهت آشنایی هرچه بیشتر شما کاربران گرامی بپردازد،چنانچه در این زمینه دچار الهام یا پرسشی در زمینه هر نوع خدمات شبکه و محصولات مرتبط در این زمینه شدید میتوانید نظرات خود را در انتهای همین مطلب  و یا ار طریق راههای ارتباطی دیگر که در سایت برایتان فراهم گردیده؛ با ما در میان بگذارید، متخصصان و تکنسین های ما در اسرع وقت پیگیری های لازم را انجام خواهند داد.

 

 

 

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا