آشنایی با انواع تجهیزات اکتیو شبکه

آشنایی با انواع تجهیزات اکتیو شبکه

تجهیزات اکتیو (Active) شبکه

یکی از تجهیزات مهم برای برقراری ارتباط تجهیزات Active می باشد همانگونه که از معنی لغوی آن پیداست اکتیو به معنای فعال می باشد لذا جهت بهره وری از این تجهیزات احتیاج است حتما اتصالات برقی برقرار باشد. به عبارتی دیگر تجهیزات اکتیو وظیفه تولید وباز تولید سیگنالهای الکترونیکی و همچنین هدایت و مسیریابی آن را بر عهده دارد، به اینصورت که تجهیزات اکتیو پس از تولید سیگنالهای لازم به شبکه، توسط محصولات پسیو شروع به مسیریابی و هدایت آن می نماید و تا پایان کار مدیریت و نظارت بر بسته هایی که در حال نقل و انتقال در شبکه هستند تماما برعهده تجهیزات قدرتمند و اکتیو یا فعال می باشد.

تجهیزات شبکه Active پیوند بین اجزای مجزای شبکه WAN،LAN و… می باشد. برای سازماندهی زیرساخت فناوری اطلاعات هر نوع شبکه بزرگ یا کوچک ضروری است و همچنین برای ارائه ترافیک اطلاعات کارآمد و ایمن و همچنین تقویت و تبدیل سیگنال ها طراحی شده است. اصطلاح “فعال” از اصول عملیات ناشی می شود، زیرا تمام دستگاه های این تجهیزات در شبکه الکتریکی کار می کنند.

 

انواع تجهیزات شبکه

بطور کلی تجهیزات شبکه به دو دسته Active(فعال)و Passive(غیرفعال) تقسم می شود، تجهیزات اکتیو ینی تجهیزاتی که برای کار کردن احتیاج به اتصالات برق دارند اما در مقابل تجهیرات پسیو نیازی به جریان الکتریکی برق ندارند؛ بهرحاب که این دو بخش از شبکه در کنار هم قادر به انتقال اطلاعات از یک شبکه محلی تا گسترده ترین شبکه های جهانی هستند.

سیستم شبکه فعال چیست؟

شبکه اکتیو(فعال) یک الگوی ارتباطی است که به بسته ها یا سیگنالهایی که از طریق یک شبکه مخابراتی جریان می یابند اجازه می دهد تا عملکرد شبکه را به صورت پویا تغییر دهند.

بطور کلی در ساختار شبکه به کلیه وسایلی که به برق متصل هستند و وظیفه برقراری ارتباط یا ارسال اطلاعات، کنترل یا مدیریت یا ذخیره اطلاعات را بر عهده دارند، سیستم شبکه اکتیو نامیده می شود.لازم به ذکر است که انتخاب صحیح چنین تجهیزاتی یک موضوع حرفه ای است که می تواند تاثیر بسزایی در عملکرد شبکه و هزینه تمام شده مجموعه داشته باشد. جهت شناخت عملکرد و کیفیت هریک از تجهیزات شبکه میتوانید از متخصیین پیشرو شبکه راهنمایی های لازم را دریافت نمایید.

 

معرفی تجهیزات اکتیو

دستگاه اکتیو هر نوع قطعه مدار با قابلیت کنترل الکتریکی جریان بار الکتریکی (الکتریسیته کنترل کننده الکتریسیته) است. برای اینکه یک مدار به درستی الکترونیکی نامیده شود، باید حداقل یک دستگاه فعال داشته باشد.

برای آشنایی بیشتر با تجهیزات Active به معرفی برخی از اصلی ترین تجهیزات Active می پردازیم.

عناصر فعال شامل دستگاه های زیر است:

 • کارت شبکه (Network Interface Card or NIC)
 • روتر (Router)
 • مودم (Modem)
 • سرور(Server)
 • اکسس پوینت (Access Point)
 • سوییچ شبکه(Network Switch)
 • پرینت سرور
 • هاب (Hub)
 • بریج
 • ریپیتر(Repeaters)

کارت شبکه (Network Interface Card or NIC)

یکی از عناصر سخت افزاری که در زمان پیاده سازی یک شبکه کامپیوتری کارت شبکه می باشد  که از مهم ترین اجزا و عناصر شبکه به شمار میرود.

از وظایف مهم کارت شبکه  فراهم ساختن ارتباط صحیح و کارآمد بین سیستم(کامپیوتر) و محیط انتقال(کابلهای مسی یا فیبرنوری) می باشد،

لذا هر کامپیوتر متصل در شبکه، چه از نوع سرویس دهنده یا چه نوع سروس گیرنده لازم است جهت برقراری ارتباط در شبکه از یک کارت شبکه استفاده نماید.

روترها (Routers)

سوال : روترها چه کار می کنند؟ جواب : روترها اینترنت را به دستگاه های شما می آورند.

روتر یک شبکه محلی (LAN) را ایجاد می کند و به دستگاه های افراد این امکان می دهد فایل ها و لوازم جانبی مانند چاپگرها را به اشتراک بگذارند. روتر تمام اطلاعاتی را که به هر دستگاه و مودم می رود و از آن می رود را مدیریت می کند و مطمئن می شود که همه آن ها به طور ایمن در نقطه درست قرار می گیرند.

اگر می خواهید از WiFi استفاده کنید یا دستگاه های متعددی را از طریق کابل به یکدیگر متصل کنید، به مودم و روتر نیاز دارید.

روتر به منظور تقسیم بندی شبکه‌های داخلی به دو یا چند زیر شبکه مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین روتر حاوی اطلاعاتی در مورد سیستم‌های متصل به آن است و در صورت عدم تشخیص مقصد، محل ارسال درخواست‌ها را حدس می‌زند.

روترهای نسل جدید امروزی قادر به انجام عملکردهای چندسرویسی مانند صدا، ویدئو، داده و سایر برنامه ها هستند.

یکی دیگر از کاربردهای ضروری روترها این است که  همراه با واحد سرویس کانال واحد سرویس داده (CSU/DSU) قادر به ترجمه فریم LAN به فریم WAN می باشند، به عبارتی ساده ت برقراری ارتباط بین شبکه LAN  به WAN از وظایف برخی از این روترها می باشد، این روترها، روترهای مرزی نام دارند نیز شناخته می‌شوند. این روترها توانایی برقراری ارتباط شبکه‌های LAN به WAN را دارند.

مودم (Modem)

مودم سیگنال‌هایی را که از ارائه‌دهنده خدمات اینترنت یا ISP  می‌آیند  را دریافت می‌کند و آنها را به یک اتصال اینترنتی برای پخش روتر WiFi  ترجمه می‌کند. به عبارتی ساده تر برقراری ارتباط با مراکز ارائه دهنده اینترنت برعهده مودم ها می باشد.

مودم یک دستگاه سخت افزاری کامپیوتری است که داده ها را از فرمت دیجیتال به فرمتی مناسب برای یک رسانه انتقال آنالوگ مانند تلفن یا رادیو تبدیل می کند. یک مودم داده ها را با مدوله کردن یک یا چند سیگنال موج حامل برای رمزگذاری اطلاعات دیجیتال ارسال می کند، در حالی که گیرنده سیگنال را برای بازآفرینی اطلاعات دیجیتال اصلی تغییر می دهد. هدف تولید سیگنالی است که بتواند به راحتی منتقل شود و به طور قابل اعتماد رمزگشایی شود. از مودم ها می توان تقریباً با هر وسیله ای برای انتقال سیگنال های آنالوگ، از دیودهای ساطع کننده نور گرفته تا رادیو، مورد استفاده قرار داد.

سرور(Server)

سرورها در شبکه نقش های زیادی را بر عهده دارند یکی از اهداف و نقش هر سرور به اشتراک گذاری داده ها و منابع توزیع کار است. یک کامپیوتر سرور می تواند بسته به سناریو برنامه های کامپیوتری خود را نیز ارائه دهد.

به عبارتی کلی تر میتوان بیان کرد که سرور کامپیوتری است که درخواستها را مورد پردازش قرار داده و سپس به کامپیوتر دیگری که در بستر اینترنت یا شبکه وجود دارد انتقال می دهد.

همانگونه که یک سرور مناسب کارایی کار شما را تحت تاثیر مثبت خود قرار  میدهد، انتخاب سرور نامناسب میتواند باعث بوجود آمدن کندی های زیاد ،خرابی ها واختلالات مکرر و همچنین هزینه های پشتیبانی ناخواسته  بالا و سرسام آور شود.

اکسس پوینت (Access Point)

برای ایجاد ارتباط در داخل شبکه کامپیوتری وایرلس و بین سیستم های آن از جمله کامپیوترها،به یک قطعه سخت افزاری به نام اکسس پوینت احتیاج است،به عبارتی شفاف تر بیان می شود که همانگونه که از سوییچ برای برقراری ارتباط کابلی در شبکه جهت برقراری ارنباط استفاده می گردد ، کاربرد اکسس پوینت نیز به همین صورت برای شبکه های وایرلس و اکتیو می باشد.

Wireless Access Point

اتکای راهبردی گسترده به شبکه‌سازی در بین کسب‌وکارهای رقابتی و رشد بی‌نظیر اینترنت و خدمات آنلاین، گواهی قوی بر مزایای داده‌های مشترک و منابع مشترک است. LAN بی سیم (WLAN) یک سیستم ارتباط داده انعطاف پذیر است که به عنوان یک برنامه افزودنی یا به عنوان جایگزینی برای یک LAN سیمی در یک ساختمان یا محوطه دانشگاه پیاده سازی می شود. WLAN دسترسی “هر زمان-هرجا” را به شبکه و منابع ارائه می دهد.

تیم متخصص پیشرو فناوری‌های جدیدتر راه‌حل‌های بی‌سیم را با حداکثر سرعت و داده‌های رمزگذاری‌شده ایمن به‌طور یکپارچه در کل مجموعه اداری، صنایع، مدارس، کالج‌ها و دانشگاه ارائه می‌دهد.

سوییچ شبکه(Network Switch)

سوئیچ شبکه سخت افزار شبکه ای است که دستگاه های موجود در یک شبکه کامپیوتری را با استفاده از سوئیچینگ بسته برای دریافت و ارسال داده ها به مقصد متصل می کند.

یک سوئیچ شبکه، دستگاه‌ها (مانند رایانه‌ها، چاپگرها، نقاط دسترسی بی‌سیم) را در یک شبکه به یکدیگر متصل می‌کند و به آنها اجازه می‌دهد تا با تبادل بسته‌های داده «صحبت کنند». سوئیچ ها می توانند دستگاه های سخت افزاری باشند که شبکه های فیزیکی و همچنین دستگاه های مجازی مبتنی بر نرم افزار را مدیریت می کنند.

سوئیچ یک دستگاه چند پورتی است که کارایی شبکه را بهبود می‌بخشد. سوئیچ اطلاعات مسیریابی محدود در مورد گره‌های شبکه داخلی را حفظ می‌کند و به سیستم‌ها امکان اتصال به روتر را می‌دهد. به‌طور کلی، سوئیچ‌ها می‌توانند آدرس سخت‌افزاری بسته‌های ورودی را بخوانند و بسته‌ها را به مقصد مناسب انتقال دهند.

سوئیچ‌ها به دلیل قابلیت مدار مجازی و هوشمندی که دارند، کارایی شبکه را بهبود می‌بخشند. سوئیچ‌ها امنیت شبکه را افزایش می‌دهند، زیرا از طریق الگوریتم‌های مسیریابی، بهترین مسیر را انتخاب می‌کنند و قابلیت دفع حملات سایبری شناخته شده را دارند. شما می‌توانید یک سوئیچ را به عنوان دستگاهی در نظر بگیرید که بهترین قابلیت‌های روترها و هاب‌ها را دارد، البته بدون وجود روتر قادر به اتصال به اینترنت نیست.

سوییچ ها تقریبا همانند هاب hubs است با این تفاوت که عملکرد این ابزارهوشمندانه تر میباشد. ارسال ودریافت هر بسته از طریق سوییچ بر مبنای مک‌آدرس یا آدرس آی‌پی میباشد از این رو در ارسال بسته های مربوطه هیچگونه مشکل تصادم، ازدحام و مصرف بیش از اندازه ترافیک به وجود نمی‌آید.

اگر شما نیز قصد خرید سوییچ را دارید توصیه میگردد به مواردی چون تعدادپورت های آن ، مدیریتی،غیرمدیریتی، نیمه هوشمند بودن و توانایی پشتیبانی از فناوری PoE و… توجه نمایید و حتما با یک فرد متخصص در این زمینه مشورت نمایید، یکی دیگر از نکاتی که لازم است مورد توجه قرار گیرد این است که سوییچ مورد نظرتان قابل استفاده در کدام لایه است زیرا برخی از سوییچ‌ها در لایه ۲ و برخی دیگر در لایه ۳ کارکنند.

 

فایروال/UTM برای امنیت محیطی

با رشد شبکه و از یک حلقه بسته به بازتر و پیچیده تر، تهدیدات از داخل و خارج به طور تصاعدی رشد می کنند. هر شرکت و کمپانی که برای کسب و کار خود به زیرساخت فناوری اطلاعات وابسته است، باید از یک امنیت قوی برخوردار باشد که نیازهای شرکت را برآورده کند.

 • URL/فیلتر کردن وب
 • IPS (سیستم جلوگیری از نفوذ)
 • آنتی ویروس
 • ضد اسپم
 • فیلتر کردن برنامه
 • VPN (شبکه خصوصی مجازی)
 • در دسترس بودن بالا (HA)
 • ISP Load Balancing
 • DLP (پیشگیری از نشت داده)

امروزه تقریبا اکثر تجهیزات شبکه اکتیو دارای ویژگی های “هوشمند” هستند. انتقال اطلاعات از رایانه ها و دستگاه های تلفن همراه، جمع آوری و مرتب سازی آنها در بسته ها و همچنین توزیع آنها در کانال های موجود و حتی ایجاد کانال های ارتباطی اضافی در صورت لزوم به طور مستقل فراهم می باشد. تجهیزات شبکه اکتیو نیز برای ایجاد تعادل و مدیریت های لازم در هنگام ارسال و دریافت بسته ها طراحی شده اند. این موضوع به شما امکان می دهد تا به طور موثر از منابع موجود استفاده کنید و از اینتجهیزات در برابر هرگونه مشکل و خرابی محافظت کنید.

شرکت پیشرو شبکه پایا تمامی تجهیزات شبکه فعال را بر اساس وظایف و نیازهای کسب و کار مشتری ارائه می دهد.

 

اهمیت تجهیزات Active

هدف اصلی تجهیزات Active اطمینان از کارایی شبکه، راحتی کاربران و امنیت داده ها است. تجهیزات فعال باید با توجه به نیاز هر شخص یا شرکت انتخاب شوند همپنین راه اندازی آن نیاز به پیکربندی و مدیریت مناسب دارد.

با افتخار این تیم متخصص سالها تجربه با تجهیزات با کارایی بالا از تولید کنندگان پیشرو را دارد و  تجهیزات شبکه را بر اساس تجزیه و تحلیل و ویژگی های فردی مشتری انتخاب می نماید.

 

تجهیزات اکتیو در شبکه مخابراتی

یک شبکه مخابراتی نیز به شدت به کیفیت زیرساخت فعال و CEP ها بستگی دارد. بطور اجمالی میتوان گفت تجهیزاتی مانند BTS، RNC برای بی سیم، CMTS در HFC، پایانه های مشتری، تجهیزات محل مشتری (CPE) برخی از محصولات مورد استفاده در شبکه مخابراتی هستند.

خدمات راه اندازی اکتیو شبکه

Pishro shabake paya ارائه دهنده راه حل هایی جهت ارزیابی شبکه، طراحی و بهینه سازی ،راه حل های Core Routing و سوئیچینگ از سازندگان مختلف است. این تیم متخصص، شبکه ای که باید پیاده سازی شود را ارزیابی وسنجش قرار میدهد. کل طراحی شبکه به عنوان یک نمودار شبکه  برای پیاده سازی فیزیکی شبکه نمایش داده می شود، که شامل نمودار رک، نقشه شبکه، ساختار کابل کشی، تعداد، نوع و مکان دستگاه های شبکه، ساختار آدرس دهی IP و فرآیند کلی امنیت شبکه می باشد.

از آنجایی که پیشروشبکه دارای تخصص مهندسی شبکه جهانی برای توسعه سریعتر خدمات و قابلیت های جدید است و دارای نمایندگی از کمپانی های fluke، Cisco و… میباشد شما مشتریان و کاربران گرامی میتوانید سفارشات و پروژه های خود را با آسودگی خاطر به متخصصین این شرکت بسپارید.

 

در آخر اینکه …

تیم متخصص و تکنیسین پیشرو با آماده سازی این مقاله سعی بر این دارد که بطور هرچند اجمالی اما شفاف به معرفی محصولات اکتیو و  محصولات پسیو جهت آشنایی هرچه بیشتر شما کاربران گرامی بپردازد،چنانچه در این زمینه دچار الهام یا پرسشی در زمینه هر نوع خدمات شبکه و محصولات مرتبط در این زمینه شدید میتوانید نظرات خود را در انتهای همین مطلب  و یا ار طریق راههای ارتباطی دیگر که در سایت برایتان فراهم گردیده؛ با ما در میان بگذارید، متخصصان و تکنسین های ما در اسرع وقت پیگیری های لازم را انجام خواهند داد.

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا