شرکت تجهیزات شبکه معتبر در تهران

شبکه چیست؟ تجهیزات شبکه به چه معناست و شامل چه مواردی میشود؟ برای راه اندازی یک شبکه به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟بهترین برندهای تجهیزات شبکه را چطور بشناسیم و از کجا تهیه کنیم؟شرکت تجهیزات شبکه معتبر را چگونه پیدا کرده و بشناسیم؟

اگر شما هم در گوگل به دنبال سوالاتی از قبیل سوالاتی که در بالا ذکر شد میگردید یا قصد راه اندازی شبکه ای را دارید، پس در این مقاله با ما همراه باشید:

به طور کلی به تمامی ابزار و لوازمی که برای راه اندازی،نگهداری و یا تعمیرات شبکه مورد استفاده قرار میگیرد را تجهیزات شبکه میگویند، این تجهیزات به منظور ترکیب، تقسیم بندی، تعویض،گسترش هر شبکه بصورت فیزیکی و یا حتی هدایت وانتقال بسته های حاوی اطلاعات در شبکه های مخابراتی مورد استفاده قرار میگیرند.

شبکه چیست؟

مجموعه کامپیوترها،سخت افزار ونرم افزارهایی که جهت ارتباط کاربران و فرستادن بسته های اطلاعاتی به یکدیگر متصل میشوند،شبکه(network) می گویند.هر کدام از تجهیزات مورد استفاده در شبکه  وظیفه خاصی برعهده دارند،که مجموعه وظایف هریک از آنها میتواند کارهای بزرگی را انجام دهند،از جمله شرکتهای معروف تولید کننده این قطعات و تجهیزات  یا به عبارتی دیگر شرکتهای تجهیزات شبکه معتبر عبارتند از سیسکو،اچ پی،جونیپر و میکروتیک.

 

مزایای استفاده از شبکه

 • اشتراک گذاری منابع و تبادل اطلاعات موردنیاز از هر محدوده جغرافیایی در سربع ترین زمان ممکن
 • تبادل اطلاعات بصورت امن و دقیق انجام میگیرد.
 • صرفه جویی از بسیاری از هزینه ها مانند هزینه های مالی و زمانی
 • انعطاف پذیری و در دسترس بودن داده ها

 

چه تجهیزاتی در شبکه استفاده می شود؟

اطلاعات تجهیزات شبکه  برای ترکیب، تقسیم، سوئیچ، تقویت یا هدایت بسته های اطلاعات در طول یک شبکه کامپیوتری یا مخابراتی استفاده می شود. این بخش محصول شامل هاب ها، سوئیچ ها، روترها، پل ها، دروازه ها، مالتی پلکسرها، فرستنده گیرنده و فایروال ها می باشد.

 

تجهیزات شبکه و سرور چیست؟

سرور یک نرم افزار یا دستگاه سخت افزاری است که درخواست های ارائه شده از طریق شبکه را می پذیرد و به آنها پاسخ می دهد. دستگاهی که درخواست می کند و پاسخی از سرور دریافت می کند کلاینت نامیده می شود

جای تعجب نیست که سرورها احتمالاً محبوب ترین موردی هستند که یک رک سرور در آن قرار می گیرد. اینها می توانند سرورهای رک سنتی که شبیه رایانه های شخصی معمولی هستند، سرورهای تیغه ای نازک و کارآمد یا هر نوع دیگری باشند. سرورها در اکثر شبکه‌ها ضروری هستند زیرا برنامه‌های مختلف را اجرا می‌کنند، داده‌ها را ذخیره می‌کنند و عملکردهای حیاتی را برای یک سازمان انجام می‌دهند.

 

دلایل زیادی وجود دارد که سرورها باید در رک سرور نگهداری شوند، از جمله موارد زیر:

امنیت

سرورها اغلب قطعات سخت افزاری سطح بالایی هستند که می توانند هزاران دلار هزینه داشته باشند. قفل کردن آنها در قفسه سرور کمک می کند تا خطر سرقت یا دستکاری شخصی در آنها به حداقل برسد.

خنک کننده

سرورها می توانند گرمای زیادی تولید کنند و برای کارکرد موثر باید در دمای مناسب باشند. رک های سرور برای بهینه سازی جریان هوا طراحی شده اند که به حذف هوای گرم از ناحیه اطراف سرور کمک می کند.

عیب یابی آسان

وجود سرورها در یک مکان، عیب یابی آنها را آسان تر می کند. علاوه بر این، قفسه‌های سرور امکان دسترسی آسان به جلو و پشت هر دستگاه را فراهم می‌کنند، که بیشتر به تکنسین‌ها در هنگام کار در منطقه کمک می‌کند.

 

انواع تجهیزات شبکه

 1. تجهیزات اکتیو شبکه-فعال(Active network)
 2. تجهیزات پسیو شبکه-غیرفعال(passive network)

 

تجهیزات اکتیو شبکه (Active network)

تجهیزات اکتیو یا فعال شبکه به قطعاتی می گویند که لازم است به برق متصل باشند تا فعالیت خود را انجام دهند این تجهیزات در تقویت سیگنالهای شبکه نقش اساسی برعهده دارند.

برخی از تجهیزات اکتیو شبکه عبارتند از:

 • هاب Hub
 • سوییچ Switch
 • روتر Router
 • پل،بریچ Bridge
 • مودم Modem
 • تکرار کننده Repeater
 • نقطه دسترسی Access Point

 بخوانید: آشنایی با انواع تجهیزات اکتیو شبکه

پچ پنل ها

مدیریت کابل افقی با پچ پنل در رک سرور

محیط های مخابراتی چندین دهه است که پچ پنل ها را در خود جای داده اند. در واقع، آنها یکی از قدیمی ترین انواع تجهیزات کامپیوتری هستند که امروزه نیز مورد استفاده قرار می گیرند. پچ پنل‌ها دارای چندین جک هستند که کابل‌ها را به هم متصل می‌کنند و آنها را به جایی که باید بروند هدایت می‌کنند.

اکثر مردم پچ پنل را می شناسند که دارای تعداد زیادی خط تلفن است (خطوط POTS) که همگی به پچ پنل می آیند، و سپس هر پورت سیمی دارد که بیرون می آید و تمام راه را به تلفن ها در سراسر یک مرکز می رساند. سایر پچ پنل ها کابل های cat-5، کابل های فیبر و بسیاری از انواع دیگر را به هم متصل می کنند. در بیشتر موارد، پچ پانل ها در یک قاب باز یا دو قفسه پست قرار می گیرند که دسترسی آسان را هم از جلو و هم از پشت فراهم می کند.

سوئیچ ها و روترها

سوئیچ ها و روترها انواع بسیار رایج تجهیزات شبکه در مراکز داده هستند. چندین مدل و مدل مختلف از این تجهیزات وجود دارد و در شکل ها و اندازه های مختلف تولید می شوند.

سوئیچ ها :سوئیچ به داده ها اجازه می دهد از یک منبع وارد شوند و سپس آن را به دستگاه خاصی هدایت می کند. سوئیچ‌ها می‌توانند ده‌ها قطعه مختلف از تجهیزات را به آن وصل کنند، و به گونه‌ای پیکربندی می‌شوند که اطمینان حاصل شود که همه آن دستگاه‌ها می‌توانند با یکدیگر و مناطقی از شبکه متصل به سوئیچ ارتباط برقرار کنند.

روترها : یک روتر معمولاً دو یا چند شبکه مختلف را به هم متصل می کند. در اکثر تنظیمات، یک روتر برای تسهیل ارتباط بین صدها یا حتی هزاران دستگاه در سراسر شبکه گسترده (یا حتی اتصال به اینترنت) به یک سوئیچ متصل می شود. روترها از تنظیمات هوشمند برای کمک به عبور کارآمد ترافیک استفاده می کنند.

راه اندازی روترها و سوئیچ ها در رک سرور به اطمینان از ایمن نگه داشتن تجهیزات کمک می کند. علاوه بر این، از آنجایی که این نوع دستگاه ها برای کل شبکه حیاتی هستند، باید در یک مکان مرکزی مانند مرکز داده قرار گیرند.

 

تجهیزات پسیو شبکه (passive network)

این تجهیزات همانگونه که از اسمشان مشخص است(غیرفعال).این تجهیزات بدون توان الکتریکی برق دارای عملکرد هستند، عملکردی دقیقامخالف تجهیزلت اکتیو دارند.

بخوانید: کاربردهای اساسی تجهیزات پسیو شبکه و مخابرات

بطور کلی نقش اصلی این تجهیزات فراهم کردن شرایط زیرساختی تجهیزات اکتیو  برای انتقال و عبور  بسته های اطلاعاتی می باشد.

برخی تجهیزات پسیو شبکه عبارتند از:

 • کابل مسی
 • کابل فیبرنوری
 • کابل کواکسیال یا هم محور
 • کیستون ها
 • پچ کوردها
 • رکها
شرکت تجهیزات شبکه معتبر در تهران
معرفی شرکت تجهیزات شبکه معتبر در تهران برای خرید عمده تجهیزات شبکه و بصورت تکی..

تفاوت کابل فیبر نوری و کابل مسی در شبکه

کابل شبکه مسی که ساختار آن تشکیل شده از سیم های مسی است که به دور یکدیگر تاب خورده اند (زوج به هم تابیده) انعطاف پذیری کمتری نسبت به کابل های فیبر نوری دارند بیشتر در ارتباطات تلفنی و مسیردهی شبکه مورداستفاده قرار  میگیرد.

از آنجایی که مواد اولیه به کار رفته در کابلهای فیبر نوری در مقایسه با کابلهای مسی ارزان تر است طرفدار بیشتری د ارد و همچنین ساختارآن طوری است که قطر کمتر و وزن سبک تری دارند پس پهنای باند بیشتری نیز دارد.

انعطاف پذیری این نوع کابل ها باعث مقاومت بیشتر آن در برابر فرسودگی و رطوبت و.. شده است.

البته لازم به ذکر است که کابل های مسی هم مزیتهایی چون رسانایی بالا، شکل پذیری بالا،استحکام کششی بالا می باشد؛ این ویژگی ها  اغلب در کابل کشی ساختمانی و موارد مربوط به الکتریکی مورد استفاده زیادی قرار میگیرد اما برای شبکه و مخابرات کابل فیبرنوری  در مقایسه با کابل ها مسی کاربرد بیشتری دارد.

 

عیب یابی و تعمیر تجهیزات شبکه

منظور از عیب یابی شبکه یعنی پیداکردن خطاهای درون شبکه و عوامل خارج از شبکه است که در عملکرد صحیح شبکه اختلال ایجاد میکنند، این خطایابی در بیشتر مواقع بسیارپیچیده است و تخصص بالایی میطلبد.

بروز نقص های فنی و غیرفنی که موجب کار نکردن یا کندکار کردن شبکه میشود با تعمیرات تخصصی برطرف می شود.

 

مشکلات متداول در تجهیزات شبکه

 • قطع شدن ارتباط بین سیستم ها
 • قطع شدن اینترنت یا مشکلاتت مربوط به وای فای و وایرلس
 • مشکلات مربوط به امنیت شبکه یا ایراد در فایروالهای شبکه
 • مشکلات مربوط به تلفن های تحت شبکه و ویپ
 • حملات سایبری در سیستم های شبکه
 • عدم کارکرد صحیح نرم افزارشبکه مانند کند شدن و…
 • بروز اختلالاتی در سوییچ شبکه
 • اختلال در دیتاسنتر و سرور
 • و….

اهمیت تعمیرات تخصصی شبکه

برخی اوقات ممکن است مشکل یا اختلال پیش آمده د شبکه چندان بزرگ و یا پیچیده نباشد اما نداشتن تخصص کافی  ممکن است مشکل را ظاهرا و برای مدت زمان کوتاهی بطور موقت رفع نماید اما به مرور در خوشبینانه ترین حالت همان اختلال مجددا پیش خواهد آمد، حتی ممکن است با مشکل بزرگتر و پیچیده تری رخ دهد که هزینه های مالی و زمانی گزافی برای رفع آن صرف شود.

عدم رفع به موقع اختلالات شبکه یا تشخیص اشتباه، ممکن مشکلات جبران ناپذیری به بار آورد.

اینکه در ابتدا برای شرکت خود از شبکه ای قوی با بهترین برند تجهیزات فراهم نمایید باز هم نمیشود به این بسنده کنید که شبکه شما از مشکلات ایمن خواهد بود ،چرا که برخی از ایرادات و خطاهای ایجاد شده ناشی از تجهیزات درون شبکه ای نمی باشد؛ برخی اوقات به علت نوسانات برق پورتهای مربوطه و… دچار مشکل شده سایر اجزای شبکه را تحت تاثیر منفی خود قرار میدهد و عدم رسیدگی به موقع به این موضوع موجب گسترش اختلالات میگردد.لذا توصیه می گردد که عیب یابی و تعمیرات شبکه خود را به افراد  و تیم متخصص وبا تجربه بسپارید.

اگر شما هم بدنبال راهی برای رفع مشکلات شبکه ای خود هستید،برای مشاوره و بررسی مشکلات شبکه ای ایجاد شده خود میتوانید با اطمینان خاطر و صرف هزینه معقول بر روی تیم متخصص ومجرب پیشروشبکه پایا حساب کنید .

 

معرفی برخی از برندهای معروف تجهیزات شبکه

 

برند میکروتیک Mikrotik

شرکت بزرگ میکروتیک که در اروپای شرقی(کشور لتونی)قرار دارد، یکی از بزرگترین و معروف ترین شرکت های تولیدکننده تجهیزات شبکه می باشد  ، این شرکت از سال1996 آغاز به کار کرده است که به علت تنوع و کیفیت بالا و همچنین قیمت مناسبی که دارد توانسته جایگاه خوبی در بازار برای خود کسب نماید.

معروف ترین تجهیزات شرکت Mikrotik عبارتند از:

 • آداپتور
 • اکسس پوینت
 • براکت ، پایه ، پچ کورد ، ماژول
 • رادیو ، رادیو وایرلس
 • روتر ، سوئیچ
 • روتر بورد ، روتر وایرلس
 • آنتن

برند سیسکو Cisco

یکی از شرکتهای معروف در ایالت کالیفرنیا شرکت تجهیزات شبکه سیسکو میباشد که در دره مشهور سیلیکون واقع شده است،شهرت این برند با استراتژی خرید شرکتهای مرتبط و اضافه کردن آن به عنوان زیر مجموعه های خود و همکاری با آنها افزایش و تثبیت کرده است.

سوییچ ، اکسس پوینت،فایروال،ویپ ، روتر و شبکه خود پرداز بانک از جمله تجهیزات عرضه شده معروف و پرمشتری این شرکت میباشند.

شرکت تجهیزات شبکه معتبر در تهران

برند نگزنس Nexans

یکی دیگر از  تولیدکنندگان خوش آوازه و بزرگ تجهیزات شبکه برند نگزنس است درشهر لیون کشور فرانسه قعایت خود را از سال 1897 آغاز نموده است. این شزکت بزرگترین خط تولید کابل (مانند کابل مسی و فیبرنوری)را در جهان به خود اختصاص داده است. به عبارتی دیگر محصولات شرکت Nexans را می‌توان به دو دسته محصولات مسی و محصولات فیبر نوری تقسیم بندی کرد.

از جمله  دیگر محصولات این شرکت :

 • کابل‌ شبکه
 • پچ پنل
 • پچ کورد
 • کیستون
 • فیس پلیت
 • کابل فیبر نوری
 • پیگ تیل

 

برند لگراند Legrand

شرکت فرانسوی لگراند که در سال 1904 فعالیت خود را با تولید جعبه های چوبی کلید برق آغاز نمود اکنون جزء یکی از شرکتهای پیشتاز و معروف تولید کننده تجهیزات شبکه ای و الکتریکال می باشد.

برخی از محصولات این شرکت:

 • کابل شبکه
 • ترانکینگ
 • کانکتور
 • ستون
 • قوطی کف
 • کابینت
 • کابل و پچ کورد
 • کابل فیبر نوری

 

برند اچ پی HP

بی شک یکی از تولید کنندگان بزرگ سرور، رک و شبکه در جهان برند معتبر ومعروف اچ پی می باشد؛ اچ پی با تولید و عرضه تجهیزات پیشرفته شبکه ای یکی از سردم داران تجهیزات شبکه  است که فعالیت خود را در ایالت کالیفرنیا آغاز کرد و اکنون در سراسر جهان نمایندگی دارد.

 

بهترین برند تجهیزات شبکه ای در ایران

شرکت پیشروشبکه پایا  یکی از شرکتهای ارائه دهنده تجهیزات شبکه که دارای نمایندگی از برندها و شرکتهای معتبر تجهیزات شبکه ای چون سیسکو(Cisco)،نگزنس(Nexans) و… میباشد. این شرکت به علت داشتن اختیار در وارد کردن انواع تجهیزات شبکه ای و همچنین بستر فروش اختصاصی که برای مشتریان فراهم کرده است محصولات را بصورت مستقیم و با مناسب ترین قیمت بازار عرضه میدارد، جهت استعلام از قیمت و مشاوره خرید میتوانید از طریق این لینک با متخصصین و مشاورین فروش ارتباط برقرارنمایید.

 

خرید عمده تجهیزات شبکه

شرکت تجهیزات شبکه پیشرو شبکه که با اخذ نمایندگی های محتلف از شرکت ها و برندهای معتبر جهانی همکاری مستقیم دارد، برندهای تجهیزات شبکه و تمام محصولات را بصورت تکی و عمده به مشتربان خود ارائه دهد.قیمت تجهیزات شبکه در این شرکت بسیار معقول و منصفانه نسبت به سایرین میباشد،که همراه با ضمانت و گارانتی انواع تجهیزات شبکه و سرور  نیز است.

 

مطالب مرتبط با این مقاله:

نمایندگی و مرکز فروش رک شبکه در تهران

7ویژگی مهم در راه اندازی هر دیتاسنتر

آشنایی با انواع تجهیزات اکتیو شبکه

تجهیزات تستر کابل و آنالیزر شبکه

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا