یو-پی-اس(UPS)چیست؟

یو پی اس(UPS) چیست؟

قطع برق می تواند عواقب ناگواری داشته باشد، از این رو همه سازمانها،شرکتها و کمپانی های مهم برای پیشگیری از عواقب احتمالی سیستم های خود را مجهز به یو پی اس می کنند، یک یو پی اسUPS جریان را تامین می کند، حتی اگر شبکه عرضه شده وجود نداشته باشد، و از نصب شما در برابر هرگونه قطع برق محافظت می کند. متخصصین پیشروشبکه پایا راه حل های UPS را برای کاربردهای DC و AC به شما پیشنهاد می کنند که از نظر عملکرد و طراحی کاملاً با نیازهای صنایع مختلف سازگار است.

اکثر مردم می‌توانند بدون هیچ زحمتی از مشکلات قطع برق خانگی عبور کنند؛ به عنوان مثال، زمانی که باتری‌های یدکی چراغ قوه را پیدا کنید میتوانید تا حدی مسئله قطعی برق را تا حدی برطرف نمایید. اما اگر می‌خواهید شبکه Wi-Fi خانگی و برخی دیگر از لوازم الکترونیکی کلیدی خود را در صورت قطعی فعال نگه دارید، منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) ممکن است سرمایه‌گذاری ارزشمندی باشد.

یو پی اس (UPS) چیست؟

یو پی اس یا همان منبع تغذیه اضطراری Uninterruptible power supply (UPS) یا یک سیستم منبع تغذیه بدون وقفه؛ یک واحد الکتریکی است که کامپیوترها، تجهیزات مخابراتی و غیره را تغذیه می کند. این نه تنها قدرت پشتیبان را فراهم می کند، بلکه از دستگاه های در حال استفاده نیز محافظت می کند.

با راه حل های ارائه شده از پیشرو شبکه برای منبع تغذیه بدون وقفه، سیستم خود را با خیال راحت تامین و منبع تغذیه، یو پی اس و ذخیره انرژی مناسب را برای برنامه خود انتخاب کنید.

علاوه بر این، ماژول‌های UPS ما با منبع تغذیه یکپارچه یا ذخیره‌سازی انرژی یکپارچه راه‌حلی برای صرفه‌جویی در فضا به شما ارائه می‌دهند.

ضرورت سیستم یو پی اس(UPS)

دلیل ضروری بودن سیستم UPS این است که منبع تغذیه اصلی می تواند تا حدودی غیرقابل اعتماد باشد. همچنین منبع تغذیه ورودی ممکن است به طور متناوب از کار بیفتد که منجر به قطع ارتباط و از دست رفتن داده ها می گردد. علاوه بر این، مشکلاتی مانند افزایش ولتاژ، افت ولتاژ، نویز، اعوجاج هارمونیک نیز بر کیفیت منبع تغذیه شبکه تأثیر می گذارد. برای محافظت از ایمنی دستگاه و اطمینان از راندمان کار، منبع تغذیه بدون وقفه(UPS)  می تواند یک تضمین معتبر باشد.

منبع تغذیه بدون وقفه چگونه کار می کند؟

برخلاف یک سیستم برق پشتیبان معمولی یا ژنراتور اضطراری، یک منبع تغذیه اضطراری می‌تواند با استفاده از انرژی ذخیره شده در باتری‌ها، محافظت تقریباً لحظه‌ای در برابر قطع برق ورودی ایجاد کند.

منبع تغذیه اضطراری یا منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) یک دستگاه الکتریکی است که در صورت قطع شدن منبع برق ورودی یا برق شهری، برق اضطراری را برای بار تامین می کند. یک یو پی اس با یک سیستم برق کمکی یا اضطراری یا ژنراتور آماده به کار متفاوت است، زیرا با تامین انرژی ذخیره شده در باتری ها، ابرخازن ها یا چرخ فلایویل، محافظت تقریباً آنی در برابر قطع برق ورودی را فراهم می کند. زمان کارکرد بیشتر منابع برق بدون وقفه در باتری نسبتاً کوتاه است (فقط چند دقیقه) اما برای راه اندازی یک منبع برق آماده به کار یا خاموش کردن صحیح تجهیزات محافظت شده کافی است. این یک نوع سیستم قدرت مداوم است.

چهار جزء عملکردی اصلی یک سیستم Uninterruptible power supply(UPS) عبارتند از: باتری، اینورتر، یکسو کننده و سوئیچ بای پس استاتیک. باتری قلب منبع تغذیه یو پی اس است اما می تواند منبع اصلی خرابی یو پی اس نیز باشد. یکسوساز UPS دو نقش مهم را ایفا می کند: تبدیل برق ورودی از جریان متناوب (جریان متناوب) به جریان مستقیم (جریان مستقیم) و شارژ مجدد باتری ها در حالی که جریان مستقیم به UPS می رسد. سپس اینورتر جریان مستقیم را از یکسو کننده (یا باتری ها) به جریان متناوب برای شارژ تبدیل می کند. سوئیچ بای پس استاتیک به برق شهری اجازه می دهد تا مستقیماً از طریق UPS به بار جریان یابد و اجزای UPS را دور بزند و یک خط دفاعی حیاتی در صورت خرابی UPS ایجاد کند.

فروش انواع یو پی اس

یک یو پی اس محدود به نوع تجهیزات نیست و در هنگام قطع برق غیرمنتظره، برق بدون وقفه را برای کامپیوترها، مراکز داده یا سایر تجهیزات الکتریکی فراهم می کند.

واحدهای یو پی اس در اندازه تجهیزات محافظت شده متفاوت هستند، که می تواند از یک کامپیوتر واحد تا مراکز داده، ساختمان ها یا شهرها را شامل شود. با تشخیص نوسانات یا وقفه های برق معمولی، یک UPS می تواند به طور خودکار سیستم های پشتیبان را فعال کند تا اطمینان حاصل شود که داده ها از بین نمی روند. فناوری های زیادی برای افزایش کارایی سیستم های یو پی اس مدرن استفاده می شود که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

یو پی اس ها براساس اصول کار مختلف، تکنولوژی ساخت و توپولوژی های محافظتی که دارند به انواع مختلفی دسته بندی میشوند:

 • یو پی اس آنلاین و تبدیل دوگانه (Online UPS)
 • یو پی اس خط تعاملی یا لاین اینتراکتیو(Line-Interactive)
 • یوپی اس آفلاین یا آماده به کار(Offline-Standby)

Offline-Standby: در صورت قطع برق عادی با استفاده از خروجی اینورتر DC/AC که معمولاً از 25 میلی ثانیه تجاوز نمی کند، برق را بازیابی می کند.

Line-Interactive: با استفاده از یک اتوترانسفورماتور ولتاژ متغیر چند ضربه ای، که بلافاصله ولتاژ خروجی ترانسفورماتور را اضافه یا کم می کند، برق را برای پنج تا 30 دقیقه و تا چندین ساعت با انبساط فراهم می کند.

و اما مدل پرطرفدار دیگری به نام

Line-Interactive Double Conversion: شبیه به line-interactive، با این تفاوت که یکسو کننده مستقیماً یک اینورتر DC/AC را هدایت می کند، حتی زمانی که با برق AC معمولی تغذیه می شود. این معمولا یک گزینه گران قیمت است.

یو-پی-اس(UPS)-چیست؟
یو-پی-اس(UPS)-چیست؟

اجزای اصلی هر UPS

از آنجایی که یو پی اس ها انواع مختلفی دارد واستاندارد ساخت آنها براساس استفاده خانگی یا صنعتی متفاوت است لذا اجزای هریک با دیگری بسیار متفاوت است،اما در بین تمامی یو پی اس ها اجزای مشترکی نیز وجود دارد که این قظعات عبارتند از:

 • باتری(Battery): یک منبع الکترونیکی برای ذخیره سازی انرژی الکتریکی در یو پی اس
 • اینورتور(Inverter): تبدیل کننده جریان مستقیم به متناوب
 • شارژر(Charger): تبدیل کننده جریان متناوب به مستقیم
 • یکسوساز(Rectifier): تبدیل کننده جریان متناوب ورودی به جریان مستقیم

علاوه بر موارد ذکر شده در بالا، لوازم و تجهیزات مورد استفاده دیگری نیز در ساختار UPS ها وجود دارند که عبارتند از:

 • صفحه نمایش مهر و موم شده با نمودار جریان برق و مبتنی بر ریزپردازنده نظارتی
 • پوشش پودری بادوام
 • سیستم نظارت بر شبکه
 • سیستم قابل تنظیم از هشدار ها
 • صفحه محافظ قابل جابجایی
 • چفت درب قابل قفل شدن
 • محفظه داخلی اسناد
 • مدار شکن قالبی
 • فن
 • فیلتر هوا
 • زیر پایه
 • برق گیر صنعتی
 • بلوک پایانه
 • قاب فولادی
 • فیلتر های کپسول دار صنعتی
 • دریپ شیلد و براکت لنگر دیواری
 • پانل مجاور قابل جابجایی
 • ترانسفورمر های ورودی و خروجی
 • دستگاه‌ های قدرت با درجه‌بندی محافظه‌ کارانه عملیات محیطی
 • سیستم کنترل ولتاژ بالا برای ایمنی در برابر نویز

طول عمر سیستم یو پی اس چقدر است؟

برای بسیاری از سازمان ها، یک منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) می تواند سرمایه گذاری قابل توجهی را به ارمغان آورد. در نتیجه، داشتن یک ایده کلی از اینکه این سرمایه گذاری چند سال طول می کشد،  بسیار پر مهم است. وقتی صحبت از راه حل های برق به میان می آید، تعیین طول عمر در درک چرخه عمر اجزای کلیدی UPS مانند باتری ها، فن ها و خازن ها است. این دانش نه تنها برای ارزیابی مدت زمانی که یو پی اس شما کار می کند، بلکه برای شناسایی پارامترهای خدمات حیاتی از جمله الزامات نگهداری پیشگیرانه، زمان بهینه برای تعویض باتری و دانستن اینکه چه زمانی بیشتر در معرض خطر خرابی واحد UPS هستید، ضروری است.

 1. باتری یو پی اس

قلب هر سیستم یو پی اس، باتری ها دستگاه های ذخیره سازی انرژی الکتروشیمیایی هستند که انرژی شیمیایی را به انرژی الکتریکی تبدیل می کنند وسیستم  یو پی اس برای کار در هنگام افت برق به آن متکی است. از آنجایی که مواد شیمیایی آنها به طور طبیعی در طول زمان تخلیه می‌شوند، حتی باتری‌های UPS که به درستی نگهداری می‌شوند،بطور معمول هر سه تا پنج سال یک‌بار نیاز به تعویض دوره‌ای دارند.

عملکرد باتری یو پی اس

یک باتری UPS وظیفه دارد که در صورت قطع برق، بار متصل شده را به عهده بگیرد، همچنین باتری ها  قابلیت اطمینان سیستم را در طول عملیات عادی افزایش می دهند، به این صورت که با توانایی تشخیص حتی نوسانات کوچک در منبع تغذیه ورودی، UPS به برق DC سوئیچ می‌کند و زمانی که برق ورودی از سطوح ولتاژ ایمن پایین می‌آید یا افزایش می‌یابد، آن را به برق AC تبدیل می‌کند. به این ترتیب، باتری های UPS از رسیدن برق کثیف(مشکل دار) به تجهیزات الکترونیکی حساس جلوگیری می کنند – به ویژه در مناطق روستایی و سایر محیط هایی که منبع تغذیه اغلب ناپایدار است.

عوامل موثر بر طول عمر باتری

بطور کلی در شرایط محیطی (68 درجه تا 77 درجه فارنهایت)، بیشتر باتری‌های UPS عمر مورد انتظاری بین 3 تا 5 سال دارند. با این حال، باتری ها در شرایط خارج از پارامترهای توصیه شده برای یک سیستم UPS می توانند خیلی سریعتر از کار بیفتند. علاوه بر این، یو پی اسی که در محیطی با برق شهری با کیفیت پایین کار می کند، عامل دیگری است که می تواند طول عمر را کاهش دهد، زیرا باعث چرخش مکرر باتری ها می شود. اگر سازمانی خدمات منظم و نگهداری پیشگیرانه را انجام ندهد، عمر باتری نیز می تواند به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

علائم خرابی باتری

متأسفانه، باتری‌های UPS می‌توانند بدون هشدار از کار بیفتند – که در صورت قطع برق و کاهش بار بحرانی در همان زمان، می‌تواند ویرانگر باشد. باتری هایی که به پایان عمر مفید خود نزدیک می شوند ممکن است علائم هشدار دهنده ای مانند آلارم های تکراری، چراغ های چشمک زن پانل و نمایشگرهای ترمینال غیرعادی را نشان دهند. برای اطمینان از قابلیت اطمینان و زمان کار مداوم، رویکرد بهینه درگیر شدن در سرویس و تعویض باتری به طور منظم است.

 1. فن در یو پی اس

فن ها در سرتاسر منابع تغذیه اضطراری قرار دارند و نقش مهمی در خنک کردن قطعات الکترونیکی حیاتی مانند اینورتر و یکسو کننده را دارند. مانند سایر قطعات، طول عمر یک فن UPS بر اساس عواملی مانند دما، رطوبت، ذرات، گرفتگی فیلترهای هوا و میزان ظرفیت نامی برق UPS متفاوت خواهد بود. اگر فن ها به طور موثر کار نکنند، می تواند باعث داغ شدن قطعات و در نتیجه خراب شدن سریعتر شود. فن ها یکی از معدود قطعات یو پی اس میباشند که ماهیت مکانیکی دارند، فن به مرور زمان فرسوده می شود و نیاز به تعویض دارد.

بلبرینگ های مهر و موم شده درون فن ها حاوی گریس هستند که با گذشت زمان از بین می روند که سرعت فن را کاهش پیدا می کند و باعث میشود گرما و صدای اضافی ایجاد گردد. عامل دیگر گرد و غبار موجود در جو است که فن را مجبور می کند برای حفظ جریان هوا بیشتر کار کنند. علاوه بر این، سوئیچینگ قطعات در داخل یک یو پی اس مقادیر قابل توجهی گرما تولید می کند که می تواند بر فن ها تأثیر بیشتری بگذارد. در حالی که یک فن UPS در صورتی که در شرایط محیطی بهینه کار کند، عمر کاری معمولی بین 5 تا 7 سال دارد، توصیه می‌شود قبل از پایان عمر کار، فن‌ها را به طور فعال تعویض کنید تا خطر خرابی جدی به حداقل برسد.

 1. خازن ها در یو پی اس

یک سیستم یو پی اس از ده ها خازن در اندازه های مختلف تشکیل شده است. خازن های UPS که مسئول صاف کردن و فیلتر کردن نوسانات ولتاژ هستند، حاوی یک جفت سطح رسانا، معمولاً الکترودها یا صفحات فلزی، محصور در سیلندرهای آلومینیومی یا کروم اند. خازن ها معمولاً هر هفت تا 10 سال یکبار باید تعویض شوند. با این حال، زمانی که تحت شرایط نامطلوب کار می کنند، می توانند با سرعت بیشتری شکست بخورند. منتظر نمانید تا خازن های UPS شما به پایان عمر مفید خود برسند تا برای جایگزینی خود آماده شوند. بهتر است، زمانی که خازن‌ها به هفت سال نزدیک می‌شوند، برای پیشگیری از مشکلات احتمالی، برای تعویض آن وقت بگذارید. توصیه میشود در صورت مشاهده هر گونه علائم قریب الوقوع خرابی، سریعاً نسبت به تعویض خازن اقدام کنید.

چگونه عمر یو پی اس خود را افزایش دهیم؟

با سرویس مناسب، یک یو پی اس می تواند بیش از یک دهه با خیال راحت و قابل اعتماد کار کند. ثابت شده است که تعمیر و نگهداری پیشگیرانه روتین یکی از عوامل اصلی قابلیت اطمینان سیستم UPS است و تکنسین ها را قادر می سازد تا نقاط بالقوه خرابی را قبل از تبدیل شدن به مشکلات گران قیمت شناسایی کنند. درگیر شدن در خدمات معمول، خطر خرابی گران و بالقوه ویرانگر را به حداقل می رساند، تماس های خدمات اضطراری را کاهش می دهد و هزینه های کلی خدمات را تا 50 درصد یا بیشتر کاهش می دهد.

علاوه بر این، پیشرفت‌های فناوری، سیستم‌های قدرت را با ویژگی‌های جذاب جدید ایجاد کرده است، که باعث کاهش هزینه‌های تقاضا می‌شوند و سیستم‌های صرفه‌جویی در مصرف انرژی که راندمان UPS را تا ۹۹ درصد بهبود می‌بخشند.

شرکت پیشرو شبکه با ارائه این مدل‌های جدید و فشرده به شما کمک می کند که علاوه بر کاهش هزینه های ناشی از تامین یو پس اس و مراقبتهای لازم،صرفه‌جویی  چشم گیری در کاهش فضا مورداستفاده نیز داشته باشید. . در نهایت، اگر سازمان شما از تجهیزات UPS قدیمی‌تر استفاده می کند،ممکن است ارتقا یک UPS جدید در روند کاریشان تفاوت چشم گیر ومناسبی ایجاد کند.

*** تکنسین های پیشروشبکه که به صورت حرفه ای در مورد تجهیزات تولید کنندگان بزرگ آموزش دیده اند، آماده ارائه خدمات مورد نیاز تمامی تجهیزات شبکه ای،در سراسر کشور مستقر هستند. پیشنهاد جامع ما شامل برنامه های تعمیر و نگهداری پیشگیرانه UPS است. تعمیر و نگهداری ژنراتور؛ خدمات اضطراری؛ نگهداری پیشگیرانه باتری، تست ظرفیت باتری و بازیافت؛ سرویس خازن یو پی اس; و اجاره یو پی اس و…لازم به ذکر است که این شرکت به علت تخصص و تجربه بالای تکنسین های خود با عنوان بهترین مرکز تعمیرات یو پی اسUPS شناخته شده است.

بهترین برند یو پی اس
بهترین برند یو پی اس

مزایای استفاده از یو پی اس:

 • حفاظت از تجهیزات
 • فیلتر جربان برق
 • نصب آسان
 • تداوم و سازگاری
 • قابلیت اطمینان
 • خروجی پایدار
 • همپوشانی

انواع برندهای یو پی اس Uninterruptible power supply

بطورکلی میتوان گفت که برخی از برندهای خارجی  تولید کننده UPS عبارتند از: APC، BOORI، Rielo ،Delta ،Esispower ،TESCOM  ،GE ،INFORM ،ATSIS ،POWER WARE ،EATON ،HYONDAI ،KSTAR

اما در این میان معروف ترین و بهترین برند یو پی اس UPS در جهان که طرفداران و مشتریان زیادی دارند برندهایی چون APC و CyberPower می باشد، این 2 شرکت از سال2019 به بعد به عنوان بهترین برندهای یو پی اس شناخته شدند.لازم به ذکر است، شرکت تجهیزات شبکه پیشرو شبکه با افتخار سالهاست که در کنار ارائه تمامی خدمات پشتیبانی شبکه خود نمایندگی زسمی APC در ایران را برعهده گرفته است.

مشکلات برق اضطراری

نقش اصلی هر یو پی اس تامین برق کوتاه مدت زمانی است که منبع برق ورودی از کار بیفتد. با این حال، اکثر واحدهای یو پی اس در درجات مختلف قادر به تصحیح مشکلات رایج برق شهری نیز هستند:

 • افزایش ولتاژ یا اضافه ولتاژ پایدار
 • کاهش لحظه ای یا پایدار در ولتاژ ورودی
 • کاهش ولتاژ

نویز که به عنوان یک نوسان یا گذرا فرکانس بالا تعریف می شود که معمولاً توسط تجهیزات مجاور به خط تزریق می شود.

هنگام خرید منبع تغذیه بدون وقفه چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

علاوه بر سه طرح رایج منبع تغذیه یو پی اس که در بالا ذکر شد، موارد زیر نیز باید در هنگام خرید در نظر گرفته شود.

 • ولتاژ اسمی

رتبه بندی ولتاژ UPS حداکثر بار طراحی شده برای پشتیبانی است که معمولاً بین 300 VA تا 5000 کیلو ولت آمپر است. پیشنهاد می شود یک اینورتر با ولتاژ نامی 1.2 برابر کل بار مورد نیاز خریداری کنید.

 • نظارت بر عملکرد

نظارت بر عملکرد یو پی اس به طور مداوم علائم هشدار دهنده مانند بدتر شدن عملکرد یا گرم شدن بیش از حد باتری را بررسی می کند و در صورت بروز مشکلات احتمالی اعلان های بلادرنگ ارسال می کند که به موجب آن می توان از قطعی های جدی جلوگیری کرد.

 • اتصالات موجود

باتری های یو پی اس خانگی معمولاً 5 تا 8 پریز دارند. برخی برای تامین برق و برخی دیگر برای محافظت از دستگاه استفاده می شوند. برخی از UPS ها را می توان در مراکز داده برای اتصالات اترنت و کواکسیال استفاده کرد.

 • عوامل شکل

دو فاکتور شکل اصلی عبارتند از نوع برج/ایستاده و نوع رک نصب شده. نوع برج کوچکتر است و در درجه اول برای چیدمان های ساده خانه یا دفتر در نظر گرفته شده است. آنهایی که روی قفسه نصب می شوند بزرگتر هستند و عمدتاً برای عملیات تجاری پیچیده تر استفاده می شوند.

باتری

انتخاب باتری های قابل تعویض توسط کاربر از تعویض کل واحد یو پی اس در هنگام از کار افتادن باتری جلوگیری می کند. خرید باتری های لیتیوم یونی با عمر طولانی تر نیز می تواند راه حلی مقرون به صرفه باشد.

 • میزان سر و صدا

اینورترهای کوچک معمولاً برای خنک کردن به فن نیاز ندارند، اما آنهایی که بزرگتر هستند اغلب به فن نیاز دارند. اگر به سکوت کامل در محیط نیاز است، اینورتر بدون فن ممکن است انتخاب بهتری باشد.

UPS-چیست-مرکز فروش یو پی اس(UPS)
UPS-چیست-مرکز فروش یو پی اس(UPS)

قیمت خرید یو پی اس(UPS)

همانگونه که در پاراگرافهای بالا اشاره شد یو پی اس ها انواع مختلفی دارند که اجزا و قطعات مختلف و همچنین کارکردهای آن نیز متفاوت است که در قیمت گذاری آن تاثیر می گذارد. بهعنوان مثال یو پی اس آنلاین در مقایسه با سایر انواع یوپی اس ها گران تر می باشد، در مقابل برای خرید یو پی اس آفلاین میتوانید هزینه کمتری نسبت به سایرین بپردازید.

برخی از عوامل تاثیرگذار در براورد هزینه خرید UPS عبارتند از:

 • استانداردهای در نظرگرفته شده برای هر یو پی اس
 • تفاوت در میزان شارژدهی و زمانبندی UPSها
 • قابلیت اطمینان UPS خریداری شده
 • خدمات پس از فروش برند تولیدکننده
 • نحوه پشتیبانی از نمایندگی که UPS خریداری شده است.

در آخر اینکه..

مدت زمان پشتیبانی یکی از موارد مهمی است که لازم است در هنگام خرید UPS به آن توجه کنید، سایر موارد مورد توجه حائز اهمیت دیگر عبارتند از:سایز و وزن(در نظر گرفتن فضای اشتغال UPS)، زمان سوئیچ، میزان نویز و…

لازم به ذکر است قبل از انتخای UPSحتما به نوع کاربری آن توجه نمایید؛ پارامترهای مختلفی مانند ولتاژهای ورودی و خروجی و…در انتخاب یو پی اس در محیط خانگی، اداری یا صنعتی وجود دارد که لازم است در اینباره حتما از یک متخصص مشورت بگیرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نمایندگی فروش یو پی اسUPS در تهران بر روی لینک مربوطه کلیک نمایید.

مطالب مرتبط

شرکت تجهیزات شبکه معتبر در تهران

اهمیت راه اندازی Network Monitoring

نمایندگی رسمی فلوک در ایران

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا